Konut ve çatılı işyeri kiraları bakımından kira bedelinin tespiti davası
Lawsuits for the determination of the rent amount in residential and roofed workplace rental contracts
- Tez No: 964804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA REYHANİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kişiler barınma ve çalışma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla konut ve işyeri edinmek veya sosyoekonomik şartlar gerektirdiği takdirde kiralamak zorunda kalmaktadır. Konut veya işyeri ihtiyacı kiralama yoluyla sağlandığı takdirde, kişiler bir araya gelerek kira konusu şey hakkında karşılıklı olarak birbirlerine birtakım hak ve borçlar yüklemektedir. Taraflar arasındaki konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi akdedilebilmesi için sözleşmenin taraflarının birbirine uygun ve irade beyanlarıyla sözleşmenin esaslı unsurlarının belirlenmesi gerekmektedir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin temel unsurlarından biri de kira bedelidir. Kira bedeli, kira sözleşmesi akdedilirken serbestçe belirlenebilir. Yenilenen dönemlerde kira bedelinin belirlenmesi, kanundaki sınırlandırılmış olup bu kurallar, Türk Borçlar Kanunu madde 344'te düzenlenmektedir. Beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeli, Türk Borçlar Kanunu madde 344/3 uyarınca kira tespit davası açılması suretiyle belirlenir. Kira tespit davası kapsamında kira bedeli belirlenirken hakim; on iki aylık TÜFE değişim oranını göz önünde bulundurarak emsal kira bedellerini, kiralananın durumunu değerlendirmeli ve hakkaniyete göre bir karar vermelidir.
Özet (Çeviri)
People have to buy or rent houses and workplaces to meet their shelter and work needs. When a house or workplace is rented, people agree on certain rights and obligations to each other regarding the rented property. A residential and roofed workplace rental contracts is established between the parties by determining the essential elements of the agreement through mutual declarations of intent. One of the essential elements of residential and roofed workplace rental contracts is the rent amount. The rent amount can be determined freely by the parties when concluding the rental contract. Determination of the rent amount for extended rental periods is subject to limitations in the law. The rules regarding the determination of the rent amount for the new rental period are regulated in Article 344 of the Turkish Code of Obligations. For rental contracts longer than five years or renewed after five years, the rent amount is determined by filing a rent determination lawsuit in accordance with Article 344/3 of the Turkish Code of Obligations. When determining the rent amount within the scope of the rent determination case, the judge must make a decision based on equity by taking into consideration the twelve-month CPI change rate, comparable rental prices, and the condition of the rented property.