Migrende bağırsak mikrobiyotasının atak sıklığına etkisi
Effect of gut microbiotas on attack frequency in migraine
- Tez No: 964818
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada temel olarak proflaktik tedavi almamış migren hastalarının aylık atak sıklığının bağırsak mikrobiyotası ve kişinin beslenme durumu ile olası ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya 20-40 yaş arası, son altı ayda proflaktik tedavi almamış 23 migren hastası dahil edildi. Migren grubu, aylık atak sayısına göre ≤ 3 atak geçirenler ve > 3 atak geçirenler olmak üzere iki alt grupta incelenmiştir. Ayrıca çalışmaya 7 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcılardan demografik bilgiler, nörolojik muayene bulguları, üç günlük besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümler toplanmıştır. Gaita örneklerinden 16S rRNA geninin V3–V4 bölgeleri yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile analiz edilmiştir. Filum, cins ve tür düzeyinde mikrobiyota kompozisyonu belirlenmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. İlişkiler parametrik veya non- parametrik uygun testler ile analiz edilmiş, p < 0,05 anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Migrenli bireylerin aylık atak sıklığı grupları arasında demografik, yaşam tarzı ve antropometrik değişkenler açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p > 0,05). Klinik semptomlar (bulantı, fotofobi, fonofobi vb.) açısından da anlamlı fark gözlenmemiş, yalnızca aylık atak sayısı parametresi grupları ayırt etmiştir (p < 0,05). Mikrobiyota analizinde, filum düzeyinde Actinomycetota seviyesinde ve ayrıca cins ile tür düzeyinde Bifidobacterium ve Agathobacter gibi bazı taksonlarda ayrıca beslenme ile alınan potasyum, B12 vitamini ve çinko değerlerlerinde anlamlı değişimler saptanmıştır (p < 0,05). Bu bulgular, migren atak sıklığının bağırsak mikrobiyotasındaki belirli bileşenlerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. SONUÇ: Elde edilen bulgular, migrenli bireylerde atak sıklığının yalnızca bazı klinik göstergelerle sınırlı düzeyde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Nörolojik semptomlar, yaşam tarzı özellikleri ve temel antropometrik ölçümler, atak sıklığını açıklamada belirleyici faktörler olarak öne çıkmamıştır. Bununla birlikte, mikrobiyota analizinde filum düzeyinde Actinomycetota'da anlamlı farklılık, ayrıca cins ve tür düzeyinde Bifidobacterium ve Agathobacter gibi bazı taksonlarda anlamlı değişimler (p < 0,05) saptanmıştır. Bu durum, migrenin bireyden bireye değişen çok faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve bağırsak mikrobiyotasındaki belirli bileşenlerin atak sıklığıyla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Migren fizyopatolojisinin daha iyi aydınlatılabilmesi için, daha geniş örneklemli ve çok disiplinli çalışmalarda bağırsak mikrobiyotası gibi çok sistemli etki mekanizmalarının derinlemesine incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study primarily aims to evaluate the potential relationship between the monthly attack frequency of migraine patients not receiving prophylactic treatment and their gut microbiota composition and nutritional status. MATERIAL AND METHODS: A total of 23 migraine patients aged between 20 and 40 years who had not received prophylactic treatment in the past six months were included in the study. The migraine group was subdivided into two based on monthly attack frequency: those experiencing ≤ 3 attacks and those experiencing > 3 attacks. Additionally, 7 healthy individuals were included as a control group. Demographic data, neurological examination findings, three-day dietary intake records, and anthropometric measurements were collected from all participants. Stool samples were analyzed for the V3–V4 regions of the 16S rRNA gene using next- generation sequencing (NGS). Microbiota composition was identified at the phylum, genus, and species levels, and statistically compared between groups. Relationships were analyzed using appropriate parametric or non-parametric tests, with p < 0.05 considered statistically significant. RESULTS: No significant differences were found between the migraine subgroups in terms of demographic, lifestyle, or anthropometric variables (p > 0.05). There were also no significant differences in clinical symptoms (nausea, photophobia, phonophobia, etc.); only the monthly number of attacks significantly distinguished the groups (p < 0.05). In microbiota analysis, significant differences were observed at the phylum level (Actinomycetota), as well as at the genus and species levels, including taxa such as Bifidobacterium and Agathobacter. Additionally, significant variations were found in dietary intake of potassium, vitamin B12, and zinc (p < 0.05). These findings suggest a potential association between specific components of the gut microbiota and migraine attack frequency. CONCLUSION: The findings indicate that, in individuals with migraine, attack frequency is only marginally associated with certain clinical indicators. Neurological symptoms, lifestyle characteristics, and basic anthropometric measurements did not emerge as determining factors in explaining attack frequency. However, significant differences at the phylum level (Actinomycetota), and at the genus and species levels in taxa such as Bifidobacterium and Agathobacter (p < 0.05), were identified. This suggests that migraine is a multifactorial condition that varies between individuals, and specific components of the gut microbiota may be linked to attack frequency. For a better understanding of migraine pathophysiology, it is crucial to conduct larger-scale and multidisciplinary studies that explore multisystemic mechanisms such as gut microbiota in depth.