Spor ve geleneksel-tamamlayıcı tıp uygulamaları
Sport and traditional-complementary medicine practices
- Tez No: 964819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp”fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir. Günümüzde GETAT uygulamalarına olan ilgi hızla artış gösterirken, sporcuların bu konuya ilgi de aynı şekilde artmıştır. Modern antrenman yöntemlerinin ve sporcu seçim tekniklerinin yaygınlaşması, sporcular arasındaki farkların kapanmasına yol açmıştır. Artık şampiyon sporcu ile sonlarda yer alan sporcu arasındaki fark çok daralmıştır. Bu farkı korumak isteyen sporcular antrenman dışında birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları da GETAT uygulamaları içinde yer almaktadır. GETAT Yöntemleri; Akupunktur, Apiterapi, Fitoterapi, Hipnoterapi, Homeopati, Kupa Uygulaması, Mezoterapi, Müzikterapi, Osteopati, Ozonterapi, Proloterapi, Refleksoloji, Hirudoterapi, Maggot Treapisi ve Karyopraktik'dir. Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın yaygınlığı çoğu ülkede sporcular arasında artmış olsa da elit sporcuların kullanım faktörlerinin detaylı bir araştırması henüz yaygın olarak incelenmemiştir. Bu çalışmada Meta-sentez yöntemi kullanılarak, GETAT uygulamalarının sporcularda performans üzerine etkilerini araştıran çalışma sonuçlarını derlemek, spor yaralanmalarının önlem ve tedavisinde bu uygulamalarla ilişkili çalışma sonuçlarını irdelemek amaçlanmıştır. Sonuç olarak, GETAT uygulamalarının sporcularda performansın geliştirilmesi ve spor yaralanmalarının önlenmesi ya da tedavi edilmesinde potansiyel faydalar sunduğu görülmekle birlikte, bu yöntemlerin elit sporcular üzerindeki etkilerini ortaya koyacak daha kapsamlı, kanıta dayalı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional and complementary medicine" is the totality of knowledge, skills and practices that are used to protect against, diagnose, heal or treat physical and mental illnesses as well as to maintain good health, based on theories, beliefs and experiences specific to different cultures, that can be explained or not. They are supportive and complementary methods to Western medicine. Today, while interest in GETAT applications is rapidly increasing, the interest of athletes in this subject has also increased in the same way. The spread of modern training methods and athlete selection techniques has led to the closing of the gaps between athletes. The gap between the champion athlete and the athlete at the bottom has now narrowed considerably. Athletes who want to maintain this difference resort to many different methods other than training. Some of these methods are also included in GETAT applications. GETAT Methods; Acupuncture, Apitherapy, Phytotherapy, Hypnotherapy, Homeopathy, Cupping, Mesotherapy, Musictherapy, Osteopathy, Ozonetherapy, Prolotherapy, Reflexology, Hirudotherapy, Magot Therapy and Chiropractic. Although the prevalence of traditional and complementary medicine has increased among athletes in most countries, a detailed investigation of the factors contributing to its use by elite athletes has not yet been widely studied. In this study, it was aimed to compile the results of studies investigating the effects of GETAT applications on performance in athletes and to examine the results of studies related to these applications in the prevention and treatment of sports injuries by using meta-synthesis method. In conclusion, although GETAT practices appear to offer potential benefits in improving performance and preventing or treating sports injuries in athletes, more comprehensive, evidence-based and controlled studies are needed to demonstrate the effects of these methods on elite athletes.