Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining social studies teacher candidates attitudes towards global problems
- Tez No: 964844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MELİHA KURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada,“sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumları”ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde araştırmanın ana problem cümlesi,“öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumları hangi düzeydedir?”şeklinde belirlenmiştir. Bu noktadan hareketle araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 akademik yılında çeşitli üniversitelerin (Gaziantep, Kilis 7 Aralık, İnönü, Dicle, Muş Alparslan, Adıyaman, Kahramanmaraş Sütçü İmam) sosyal bilgiler öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise evrende yer alan sosyal bilgiler öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adayları arasından kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 456 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini elde edebilmek için iki farklı veri toplama aracından yararlanılmıştır. Bunlar; araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Kan (2020) tarafından geliştirilen“Küresel Sorunlara Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Bu kapsamda veri toplama aracı ile elde edilen veriler uygun analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik hem farkındalıklarının hem de çözüm odaklı yaklaşımlarının olumlu olduğunu ve bu konulara duyarlılıkla yaklaştıklarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte araştırma sonuçlarına daha derinlikli bakıldığında: Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumlarında erkeklerin lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kitap okuma, küresel sorunlara yönelik ilgi ve anne-baba eğitim düzeylerinin artmasına paralel olarak sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutumlarının da arttığı sonucuna da ulaşılmıştır. Yine araştırma sonuçları ele alındığında, 3 ve 4. sınıf sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel sorunlara yönelik tutum düzeylerinin 1 ve 2. sınıflara nazaran daha yüksek olduğu saptanmıştır. Son olarak bu sonuçların aksine sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yer değişkeninde herhangi bir anlamlı farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the attitudes of pre-service social studies teachers towards global issues. Within this framework, the main research question of the study was determined as“What is the level of pre-service teachers' attitudes towards global issues?”. From this point of view, the survey model, one of the quantitative research methods, was employed in the study. The population of the research consisted of pre-service teachers enrolled in social studies education programs at various universities (Gaziantep, Kilis 7 Aralık, İnönü, Dicle, Muş Alparslan, Adıyaman, Kahramanmaraş Sütçü İmam) during the 2024-2025 academic year. The sample of the study was composed of 456 pre-service teachers selected from the population through the convenience sampling method. To obtain the data, two different data collection tools were used: the Personal Information Form developed by the researcher and the Attitude Scale Towards Global Issues developed by Kan (2020). The data obtained through these instruments were analyzed using an appropriate statistical analysis program. As a result of the study, it was found that the attitudes of pre-service social studies teachers towards global issues were at a high level. This finding indicates that pre-service teachers are not only highly aware of global issues but also approach them in a solution-oriented and sensitive manner. However, a more in-depth examination of the results revealed that there was a significant difference in favor of male students in their attitudes towards global issues. In addition, it was concluded that as the frequency of reading books, interest in global issues, and parental educational level increased, the attitudes of pre-service social studies teachers towards global issues also increased. Furthermore, the results showed that the attitudes of third- and fourth-year pre-service teachers were higher compared to those in the first and second years. Finally, contrary to these findings, no significant difference was found with respect to the variable of the place where pre-service teachers had spent most of their lives.