Güçlendirici liderlik ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between empowering leadership and organisational happiness
  1. Tez No: 964843
  2. Yazar: SERTAP ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin görüşlerine göre güçlendirici liderlik ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin güçlendirici liderlik ile örgütsel mutluluğa ilişkin görüşlerinin cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, mesleki kıdem, görev yapılan okul türü ve mevcut okul müdürü ile çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterme durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Malatya ilinde çeşitli eğitim kademelerinde (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise) görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrende yer alan öğretmenler arasından“Kolayda Örnekleme Yöntemi”yöntemi ile belirlenmiş 778 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Güçlendirici Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile toplanan veriler normal dağılım göstermesinden dolayı aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları ile Bağımsız Örneklemler t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada çeşitli eğitim kademelerinde görev yapan öğretmenlerin güçlendirici liderlik ve örgütsel mutluluk düzeyinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin görüşlerine göre güçlendirici liderlik ve örgütsel mutluluk arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Bunun yanında araştırmada güçlendirici liderliğin örgütsel mutluluğun anlamlı bir yordayıcısı olduğu da belirlenmiştir. Ek olarak güçlendirici liderliğin örgütsel mutluluğun yaklaşık %48.7‟sini açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between empowering leadership and organizational happiness based on teachers' perceptions. In addition, the study also aims to examine whether teachers‟ views on empowering leadership and organizational happiness significantly differ according to variables such as gender, educational background, marital status, professional seniority, type of school, and duration of working with the current school principal. In line with these objectives, the study employed a relational research model, one of the quantitative research designs. The study population consisted of teachers working at various educational levels (preschool, primary, secondary, and high school) in the province of Malatya during the 2024–2025 academic year. The sample of the study comprised 778 teachers selected from the population using the convenience sampling method. The data were collected using the Personal Information Form, the Empowering Leadership Scale, and the Organizational Happiness Scale. Since the data showed normal distribution, the analysis was conducted using arithmetic mean, standard deviation, Independent Samples t-test, ANOVA, Pearson correlation, and simple linear regression. The findings of the study revealed that teachers working at different educational levels had high levels of both empowering leadership and organizational happiness. Furthermore, a moderate, positive, and statistically significant relationship was found between empowering leadership and organizational happiness based on teachers‟ perceptions. In addition, empowering leadership was identified as a significant predictor of organizational happiness. It was also determined that empowering leadership explained approximately 48.7% of the variance in organizational happiness.