Erzurum ili bal arısı işletmelerinde bazı viral enfeksiyonların epidemiyolojisinin moleküler tanı yöntemleri ile araştırılması
Investigation of the epidemiology of some viral infections in honey bee farms located in Erzurum province by molecular diagnostic methods
- Tez No: 964875
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünyanın en önemli üçüncü evcil canlısı olarak değerlendirilen bal arıları (Apis melifera), dünya tarımının ve ekolojik evrenin önemli bir bileşenidir. Baskın polenleyici özellikleri ile modern tarımın sürdürülebilirliğini sağlarlar. Bal arılarının çevresel faktörler yanı sıra insan eli ile habitatlarının yok edilmesi popülasyonlarında büyük dalgalanmalara neden olmakta, bu durum koloni varlığı ve devamlılığını doğrudan etkilemektedir. Buna ek olarak başta viruslar olmak üzere enfeksiyöz ajanların da bal arısı sağlığı açısından olumsuz etkileri önem arz etmektedir. Bu doktora tez çalışmasında; Erzurum bölgesinde arıcılık faaliyeti yapan işletmelerden (n=52) alınan numuneler, 8 arı viral hastalığı yönünden araştırılmış olup, 7 etkene karşı moleküler virolojik yönden pozitiflik tespit edilmiştir. Prevalans sıralaması BQCV (%96,15), LSV (%88,46), AmFV (%82,69), SBV (%65,38), DWV (%13,46), VDV-1 (%9,61) ve KBV (%3,84) olarak bulunmuş, AIV'ye karşı herhangi pozitiflik elde edilememiştir. Enfeksiyon bazında seçilen pozitif dizinler, dünyadaki hem cinsleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. İşletmelerde tekli enfeksiyonlar (BQCV ve AmFV) yanı sıra çoklu enfeksiyonların varlığı (5'li %13,46; 4'lü %48,08; 3'lü %26,92 ve 2'li %7,69) tespit edilmiştir. Ayrıca biri dış (Varroa destructor, %28,84) biri iç (Nosema spp., %46,15) parazit olan etkenlerin, işletme bazında toplanan anket verileri ve laboratuvar sonuçları kullanılarak bulunan viral enfeksiyonlar ile ilişkileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Erzurum İli ve İlçelerinde arı viral hastalıklarına yönelik çalışmalar sınırlı sayıda olup, VDV-1, AmFV ve LSV enfeksiyonlarının ilk tespiti bu tez kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile söz konusu enfeksiyonların bölgede sirküle olduğu belirlenmiş olup, arı ölümlerine ve koloni kaybına neden olan durumlarda yapılacak saha taramalarında tanı panellerinde bu etkenlerin araştırılmasına öncelik verilmesi önerilmektedir. Tez kapsamında elde edilen bulgular, yapılacak ilerideki çalışmalara temel oluşturmaktadır. Böylelikle viruslardaki genetik çeşitliliğin periyodik olarak takip altına alınması ile bölgedeki epidemiyolojik verilerin sorgulanmasına katkı sağlanmaktadır. Bu tez verileri, bal arılarının viral enfeksiyonlarıyla mücadele protokollerinin geliştirilmesine ışık tutucu bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Honey bees (Apis mellifera), considered the third most important domesticated species in the world, are a vital component of global agriculture and the ecological environment. With their dominant pollinator characteristics, they ensure the sustainability of modern agriculture. In addition to environmental factors, the destruction of their habitats by human activities causes significant fluctuations in their populations, directly affecting colony survival and continuity. Moreover, the adverse effects of infectious agents, especially viruses, have critical importance for honey bee health In this doctoral thesis study, samples were collected from 52 beekeeping enterprises in the Erzurum region and examined for the presence of eight honey bee viral diseases. Molecular virological positivity was detected for seven viral agents. The prevalence rates were found as follows: BQCV (96,15%), LSV (88,46%), AmFV (82,69%), SBV (65,38%), DWV (13,46%), VDV-1 (9,61%), and KBV (3,84%), while no positivity was detected for AIV. Positive sequences selected on the basis of infection were compared and evaluated with their counterparts worldwide. In addition to single infections (BQCV and AmFV), multiple infections were also detected (quintuple 13,46%; quadruple 48,08%, triple 26,92% and dual 7,69%). Furthermore, the relationships between two parasitic agents, one external (Varroa destructor, 28,84%) and one internal (Nosema spp., 46,15%), and the viral infections were statistically evaluated using survey data and laboratory results collected from the enterprises. Studies on honey bee viral diseases in Erzurum province and its districts are limited, and this thesis represents the first detection of VDV-1, AmFV, and LSV infections in the region. It has been determined that these viruses are circulating locally, and it is recommended that they be prioritized in diagnostic panels during field screenings related to colony losses and honey bee deaths. The findings obtained from this study provide a foundation for future research. Thus, by periodically monitoring the genetic diversity of these viruses, the epidemiological data of the region can be more thoroughly evaluated. The data presented in this thesis offer guiding insights for the development of control protocols against viral infections in honey bees.