Kronik bel ağrılı kadınlarda reformer pilates ve manuel uygulamaların ağrı, hareket korkusu, eklem hareket açıklığı, yaşam kalitesi, kas kuvveti, kas esnekliği ve kısalığı üzerine etkisi
The effects of reformer pilates and manual techniques on pain, kinesiophobia, range of motion, quality of life, muscle strength, flexibility and shortening in women with chronic low back pain
  1. Tez No: 964877
  2. Yazar: SELENAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, kronik bel ağrısı (KBA) olan kadınlarda yalnızca manuel uygulamaların etkisi ile manuel uygulamalara eklenen Reformer Pilates egzersizlerinin; ağrı, kinezyofobi, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, gövde enduransı, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Kayroterapi Egzersiz Merkezi'ne başvuran KBA'lı 40 kadın gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılar tek ve çift sayılarla randomize edilerek iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna (MUG) 8 hafta boyunca haftada bir kez 50 dakikalık manuel uygulamalar protokolü uygulanırken, deney grubuna (MURPG) aynı protokole ek olarak haftada iki gün 50 dakikalık Reformer Pilates egzersizleri uygulanmıştır. Sosyodemografik veriler özel olarak hazırlanan anketle toplanmış; değerlendirmelerde ise ağrı için Görsel Analog Skala (VAS), kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), fonksiyonel kısıtlılık için Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası ve Oswestry Anketi kullanılmıştır. Kas kuvveti manuel kas testi, eklem hareket açıklığı gonyometre ve gövde enduransı otur-uzan testi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of manual techniques alone and manual techniques combined with Reformer Pilates exercises in women with chronic low back pain (CLBP), focusing on pain, kinesiophobia, range of motion (ROM), muscle strength, trunk endurance, functional level, and quality of life. A total of 40 women with CLBP who applied to the Kayroterapi Exercise Center were included. Participants were randomized by odd and even numbers into two groups. The control group (MTG) received a manual techniques protocol once a week for 50 minutes over 8 weeks, while the experimental group (MTRPG) received the same protocol in addition to two 50-minute Reformer Pilates sessions per week. Sociodemographic data were collected through a questionnaire specifically designed for the study. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), kinesiophobia with the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), and functional disability with the Functional Low Back Pain Scale and the Oswestry Disability Index. Muscle strength was evaluated using manual muscle testing, ROM with a goniometer, and trunk endurance with the sit-and-reach test.