Üst gastrointestinal kanaması olan hastalarda serum tam kan ve biyokimyasal parametrelerinin prognozla ilişkisi
The relationship between serum complete blood count and biochemical parameters and prognosis in patients with upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 964882
  2. Yazar: ÖZKAN GİZLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ OTAL, DR. EMİNE SARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada tam kan sayımı ve biyokimya parametrelerinin üst gastrointestinal sistem kanamalarındaki prognostik değerini belirlemek ve bu parametrelerin klinik karar verme süreçlerinde katkısını ortaya çıkarmaktır. Elde edilecek verilerin, hasta yönetimini iyileştirecek tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine ve mevcut klinik rehberliklerin güçlendirilmesine yardımcı olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ankara Etlik Acil Servisi'nde 21 Eylül 2024–27 Şubat 2025 tarihleri arasında üst gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran 85 hasta üzerinde prospektif olarak yürütüldü. Hastaların demografik özellikler, vital bulguları, başvuru semptomları, laboratuvar parametreleri ve endoskopi sonuçları kaydedildi. Hastalar taburculuk, servis veya yoğun bakım yatışı, yeniden kanama ve hastane içi mortalite sonuçları açısından izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the prognostic value of complete blood count and biochemical parameters in upper gastrointestinal bleeding and to reveal the contribution of these parameters to clinical decision-making processes. The obtained data are intended to assist in the development of treatment approaches that will improve patient management and to strengthen existing clinical guidelines. Materials and Methods: Between September 21, 2024, and February 27, 2025, a total of 85 patients who presented to Ankara Etlik Emergency Department with a preliminary diagnosis of upper gastrointestinal (GI) bleeding were prospectively evaluated. Demographic characteristics, clinical findings at presentation, and laboratory results were recorded on a standardized form according to predefined variables. Patients were followed for outcomes including discharge, ward or intensive care unit admission, rebleeding, and in-hospital mortality; predictive performance for these endpoints was assessed.