Bir üniversite hastanesinin kümülatif antibiyogram verilerinin incelenmesi
An analysis of the cumulative antibiogram data of a university hospital
- Tez No: 964890
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, hastanemizin altı (2019-2024) yıllık antibiyogram sonuçları retrospektif incelenerek ampirik tedavi ve ''Antibiyotik Yönetim Programı'' için güncel kümülatif antibiyogram raporları oluşturulmuştur. 2024 yılı sonuçları önceki yıllarla karşılaştırılarak direnç değişimleri analiz edilmiş ve gelecek yıllar için standart bir raporlama modelinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı bakteriyoloji birimine gönderilen klinik örneklerden üretilen izolatlar, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) rehberlerine göre değerlendirilmiş; tanımlamaları Matriks Destekli Lazer Desorpsiyon/İyonizasyon – Uçuş Zamanı ve BD Phoenix sistemleriyle yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testleri BD Phoenix, disk difüzyon ve E-test yöntemleri uygulanmış; sonuçlar Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Testi Komitesi ile Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti - Antibiyotik Duyarlılık Testlerinin Standardizasyonu rehberlerine uygun şekilde Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden raporlanmıştır. Analizlerde yalnızca enfeksiyon etkeni kabul edilen ilk izolatlar değerlendirilmiş; yıllık bazda KLİMUD veri analizi ve sunum rehberi doğrultusunda incelenmiştir. Bulgularımıza göre; amprik tedavide; A. baumannii, K. pneumoniae, E. faecium, üriner sistem dışı kaynaklı E. cloacae ve P. mirabilis enfeksiyonlarında kombinasyon tedavisi; C. freundii, E. coli, M. morganii, P. aeruginosa, S. marcescens, üriner sistem kaynaklı E. cloacae ve P. mirabilis enfeksiyonlarında amikasin ve meropenem; H. influenza enfeksiyonlarında ise meropenem ve levofloksasin tercih edilmelidir. E. faecalis için penisilinler, S. aureus ve S. epidermidis için ko-trimoksazol, S. pneumoniae için moksifloksasin uygun ampirik tedavi seçeneklerdir. Vankomisin, linezolid ve daptomisin tüm yıllarda Gram-pozitif bakterilere karşı yüksek etkinlik göstermiştir. Üriner enfeksiyonlarda duyarlılık oranları genelde daha yüksektir. Aminoglikozitler ise etkinliğini koruyan ajanlardır.
Özet (Çeviri)
This study retrospectively analyzed six years (2019–2024) of antibiogram data from our hospital to generate cumulative antibiogram reports for empirical treatment and the Antibiotic Management Program. Results from 2024 were compared to previous years to assess resistance changes and establish a standardized reporting model. Clinical isolates from samples sent to the bacteriology unit of the Central Laboratory of Dicle University Faculty of Medicine Hospital were evaluated according to the guidelines of the Clinical Microbiology Specialists Association (KLİMUD). Identification was performed using Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization – Time of Flight and BD Phoenix systems. Antibiotic susceptibility tests were carried out using BD Phoenix, disk diffusion, and E-test methods. The results were reported via the Laboratory Information Management System in accordance with the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing and the Turkish Society of Microbiology – Standardization of Antibiotic Susceptibility Tests guidelines. For analysis, only the first isolates accepted as infectious agents were evaluated and examined on an annual basis in line with the KLİMUD data analysis and presentation guide. Based on our findings, for empirical treatment, combination therapy should be preferred for infections caused by A. baumannii, K. pneumoniae, E. faecium, extra-urinary E. cloacae, and P. mirabilis. For infections stemming from C. freundii, E. coli, M. morganii, P. aeruginosa, S. marcescens, urinary E. cloacae, and P. mirabilis, amikacin and meropenem are the preferred choices. When dealing with H. influenza infections, meropenem and levofloxacin should be selected. Regarding other specific pathogens, penicillins are appropriate empirical treatment options for E. faecalis, while co-trimoxazole is suitable for S. aureus and S. epidermidis, and moxifloxacin for S. pneumoniae. Notably, vancomycin, linezolid, and daptomycin have consistently demonstrated high efficacy against Gram-positive bacteria across all years. It's also worth mentioning that susceptibility rates are generally higher in urinary infections, and aminoglycosides continue to be effective agents.