Ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyi: Bir devlet okulu örneği
Internet addiction level of secondary school students: A public school example
- Tez No: 964895
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde internetin gerekliliği konusu tartıĢmasız kabul görmüĢ bir gerçektir. Kamusal iĢler, alıĢveriĢ, sosyal iletiĢim ve son olarak pandemiyle birlikte eğitim için kullandığımız internetin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Ġnterneti doğru kullanmayı bilmeyen ya da bunu göz ardı eden kiĢilerde bağımlılık yaptığı ve bu bağımlılığa bağlı çeĢitli fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlara yol açtığı yapılan bazı araĢtırmalar sonucu ortaya çıkarılmıĢtır. Günümüzde öğrencilerin çoğu iletiĢimlerinde ve boĢ zaman geçirme aktivitelerinde de interneti kullanmaktalardır. Bu durumun internette normalden daha fazla zaman geçirmeye baĢlayan öğrencilerde bir bağımlılığa yol açıp açmadığını görmek amacıyla bu çalıĢma yapılmıĢtır. Bu amaç bağlamında milli eğitime bağlı bir ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığı düzeyi araĢtırılmıĢtır. ÇalıĢmada nicel araĢtırma yöntemlerinden faydalanılmıĢ ve bağımlılık düzeyi ölçüm araçlarından biri olan anket tekniği kullanılmıĢtır. Milli eğitime bağlı bir ortaokulda uygulanan bu anket sonucunda öğrencilerin internet bağımlılık düzeyi genel olarak değerlendirildiğinde, bağımlılığın orta düzeyde olduğu söylenebilmektedir. Bu bağımlılık düzeyinin artmasını engellemek ve daha aĢağıya inmesini sağlamak amacıyla politika yapıcılar, okul yönetimleri ve ebeveynlerin kontrol ve sorumluluk açısından bazı önlemler almaları gerektiği düĢünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The necessity of the internet is an undeniably accepted fact today. The internet, which we use for public affairs, shopping, social communication and finally for education with the pandemic, has both benefits and harms. Some studies have revealed that it causes addiction in people who do not know how to use the internet correctly or ignore it and causes various physical, mental and social problems related to this addiction. Today, most students use the internet not only for communication but also for leisure activities. This study was conducted to see whether this situation caused an addiction in students who started to spend more time on the internet than usual. In the context of this purpose, the level of internet addiction in students from a secondary school affiliated to the national education was investigated. Quantitative research methods were used in the study and the survey technique, one of the addiction level measurement tools, was used. As a result of this survey applied in a secondary school affiliated to the national education, when the students' internet addiction level was evaluated in general, it can be said that the addiction was at a moderate level. In order to prevent this dependency level from increasing and to ensure that it decreases further, it is thought that policy makers, school administrations and parents should take some measures in terms of control and responsibility.