6+1 analitik yazma ve değerlendirme modeli'nin uluslararası öğrencilerin yazma becerilerine etkisi
The effect of 6+1 analytical writing and assessment model on international students' writing skills
- Tez No: 964914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE TOPÇU TECELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Araştırmada 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modeli'nin uluslararası öğrencilerin Türkçe yazma becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma yöntem desenlerinden iç içe karma yöntem alt deseninin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örneklem yöntemiyle belirlenen 29 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilere 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modeli doğrultusunda hazırlanan bir program ile 8 haftalık yazma eğitimi verilmiş, modelin öğrencilerin yazma becerileri üzerinde oluşturduğu gelişim analiz edilmiş ve yazma eğitimi sürecinde duyuşsal bir değişken olan can sıkıntısı düzeyi ile nasıl bir ilişkisi olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın nicel verileri eğitim sürecinin başında ve sonunda öğrencilerden alınan deneme türünde metinler, araştırmacı tarafından geliştirilen Analitik Yazma Modeli Kendini Değerlendirme Anketi, kişisel bilgi formu ve Eren (2016)'in Türkçeye uyarladığı Can Sıkıntısı Ölçeği ile; nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda öğrencilerle yapılan görüşmeler ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde tekrarlı ölçümler için RM-ANCOVA analizi, gruplar arası farklarda Bonferroni düzeltmesi, verilerin parametrik varsayımları karşıladığı durumlarda Bağımlı Örneklem T-Testi, karşılamadığı durumlarda Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve değişkenler arasındaki ilişki için Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, 6+1 AYDM uluslararası öğrencilerin yazma becerilerini anlamlı bir şekilde geliştirmektedir. Yazma eğitiminin başında ve sonunda öğrencilerden toplanan deneme metinleri modelin alt boyutları bakımından değerlendirildiğinde tüm boyutlarda gelişme kaydedildiği, öğrencilerin Analitik Yazma Modeli Kendini Değerlendirme Anketi doğrultusundaki öz değerlendirmeleri incelendiğinde kendilerindeki gelişimin farkında oldukları, öğrencilerin deneme puanları ile öz değerlendirmeleri arasında anlamlı, tutarlı bir ilişki olduğu ve 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modeli ile can sıkıntısı arasında negatif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca modelin uygulanabilirliğine yönelik öğrencilerle yapılan görüşmelerdeki verilerin nicel verilerle örtüştüğü belirlenmiştir. Bulgular göz önüne alındığında bu araştırmayla modelin, uluslararası öğrencilerin en fazla zorlandıkları dil becerisi olan yazma alanında gelişimlerini desteklediği, yazma sürecini çok boyutlu değerlendirmeleri açısından etkili bir araç olduğu, yazma derslerinde oluşturduğu destekleyici öğrenme ortamı ile verimi, başarıyı artırdığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effect of the 6+1 Analytical Writing and Assessment Model on international students' Turkish writing skills. In this study, which utilized the embedded mixed methods design, one of the mixed method research patterns, the study group consisted of 29 international students selected using the criterion sampling method. The students in the study group were given 8 week writing training with a program prepared in line with the 6+1 Analytical Writing and Assessment Model, the development of the model on students' writing skills was analyzed, and the relationship between the model and the level of boredom, an affective variable in the writing training process, was investigated. The quantitative data of the study were collected with the essays taken from the students at the beginning and end of the training process, the Analytical Writing Model Self-Assessment Questionnaire developed by the researcher, the personal information form and the Boredom Scale adapted into Turkish by Eren (2016); the qualitative data were collected through interviews with the students in line with the semi-structured interview form. In the analysis of quantitative data, RM-ANCOVA analysis for repeated measures, Bonferroni correction for differences between groups, Dependent Sample T-Test when the data met the parametric assumptions, Wilcoxon Signed Ranks Test when the data did not, and Spearman Correlation Analysis for the relationship between variables were used. Qualitative data were analyzed by content analysis. According to the findings of the study, the 6+1 Analytical Writing and Assessment Model significantly improves international students' writing skills. When the essays collected from the students at the beginning and at the end of the writing training process were evaluated in terms of the sub-dimensions of the model, it was determined that improvement was made in all dimensions, when the students' self-assessments in line with the Analytical Writing Model Self-Assessment Questionnaire were examined, they were aware of their own development, there was a significant, consistent relationship between the students' essay scores and self-assessments, and there was a negative correlation between the 6+1 Analytical Writing and Assessment Model and boredom. In addition, it was determined that the data in the interviews with the students regarding the model and the applicability of the model overlapped with the quantitative data. Considering the findings, this study proved that the model supports international students' development in writing, which is the language skill they struggle with the most, is an effective tool in terms of multidimensional evaluation of the writing process, and increases efficiency and success with the supportive learning environment it creates in writing lessons.