IP üzerinden çoklu ortam duraksız akış
Multimedia streaming over IP
  1. Tez No: 151157
  2. Yazar: SELMAN KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi (P ÜZERİNDEN ÇOKLU ORTAM DURAKSIZ AKIŞ Selman KULAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik'Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Mümtaz YILMAZ İnternet Protokolü(IP) üzerinden video veya çoklu ortam(multimedia-video ve/veya ses) bilgisi iletmek, dosya yukleme(download) ve duraksız akış(streaming) yöntemleriyle mümkündür. Duraksız akış(streaming) yönteminde depolanmış veya canlı video veya çoklu ortam verisi vericiden gönderilirken aynı zamanda alıcıda görüntülenmektedir. Bu çalışmada paket anahtarlama mantığıyla çalışan internet protokolü üzerinden gerçekleşen çoklu ortam özellikle de video duraksız akış konusu incelenmiştir. Çoklu ortamın duraksız olarak iletiminde temel mimari, çoklu ortam kaynağı, kodlayıcı, duraksız akış sunucu ve istemciden oluşmaktadır. Özellikle video duraksız akışında sınırlı bant genişliği nedeni ile kaynak kodlama büyük öneme sahiptir. O nedenle, bu çalışmada en yeni ve en çok tercih edilen kodlama standardı olan MPEG-4 ile ilgili genel derleme yapılmış ve daha sonra önerilen H.264 standardı da ele alınmıştır. Ayrıca çoklu ortam uygulamalarına artan ilgi nedeni ile MPEG tarafından çoklu ortam içerikleme amacı ile hazırlanan MPEG-7 ve çoklu ortam çatısı olarak geliştirilmeye çalışılan MPEG-2 1 standartlarına da değinilmiştir. 2004, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER : IP-tabanh ağlar,çok!u ortam duraksız akış, video duraksız akış, çoklu ortam iletişimi, MPEG-4, H.264, MPEG-7, MPEG-2 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MULTIMEDIA STREAMING OVER IP Selman KULAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr.MOmtaz YILMAZ Transmission of video or multimedia information (video and/or audio) over Internet Protocol (IP) is possible with downloading and streaming methods. In the streaming method, while stored or live video/multimedia data are transmitted, the received images are displayed simultaneously. In this thesis, multimedia especially video streaming over internet protocol which is reasonably based on packet switching is introduced. The basic architecture of multimedia streaming is composed of the multimedia source, coder, streaming server and the client Because of the limited bandwidth, especially in the video streaming, the source coding has the greater importance. For this reason, in this study, a general compilation is aimed at as MPEG-4 is the newest and most preferred coding standart along with H.264. In addition, with the increasing interest in multimedia applications, MPEG-7, used for the multimedia indexing and MPEG-21, which is a multimedia framework, are investigated. 2004, 67 pages Key Words : IP-based networks, multimedia streaming, video streaming, multimedia communication, MPEG^t, H.264, MPEG-7, MPEG-21