Linux platformunda MITRE ATT&CK matrisi kullanarak saldırı planlama ve uygulama
Attack planning and execution using MITRE ATT&CK matrix on linux platform
- Tez No: 964940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Linux platformlarını hedefleyen siber tehditlerin artan karmaşıklığı ve yaygınlığı, etkili savunma stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Linux sistemleri bağlamında MITRE ATT&CK matrisini kullanarak saldırı planlama ve uygulama süreçlerini incelemektedir. Linux dağıtımlarının, çekirdek sürümlerinin ve uygulama çeşitliliğinin oluşturduğu karmaşıklık, geniş ve genellikle zorlu bir saldırı yüzeyi yaratmaktadır. ATT&CK matrisinde belirtilen spesifik taktikler ve teknikler analiz edilerek, Linux ortamlarına özgü zayıflıklar ve saldırı vektörleri üzerine içgörüler sağlanmaktadır. Ayrıca, güçlü savunma önlemlerinin geliştirilmesi ve genel siber güvenlik duruşunun güçlendirilmesi için önerilerde bulunulmaktadır. Saldırı yöntemlerinin ve vaka çalışmalarının kapsamlı bir incelemesi aracılığıyla, tehditlerin evrilen doğası ve Linux tabanlı altyapıları korumak için özelleştirilmiş güvenlik çözümlerinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, Linux platformlarındaki siber saldırılar balküpü sistemleri aracılığıyla toplanarak MITRE ATT&CK matrisine dayalı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, saldırılara ait log verileri Wazuh platformunda analiz edilerek yeni kod çözücüler ve kurallar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing sophistication and prevalence of cyber threats targeting Linux platforms underscore the critical need for effective defense strategies. This paper explores the nuances of attack planning and execution using the MITRE ATT&CK matrix within the context of Linux systems. It examines the complexities introduced by the diverse Linux distributions, kernel versions, and applications, which contribute to a broad and often challenging attack surface. By analyzing specific tactics and techniques outlined in the ATT&CK matrix, this study aims to provide insights for vulnerabilities and attack vectors associated with Linux environments. Additionally, it offers recommendations for enhancing robust defensive and for empowering overall cybersecurity posture. Through a comprehensive review of attack methodologies and case studies, this research highlights the evolving nature of threats and the necessity for tailored security solutions to protect Linux-based infrastructures. This study collects cyberattacks on Linux platforms through honeypot systems and analyzes them based on the MITRE ATT&CK matrix. Additionally, attack log data is analyzed on the Wazuh platform to create new decoders and rules.