Total diz artroplastisi ameliyatı öncesi uygulanan gevşeme egzersizi ve müzik terapi yöntemlerinin cerrahi korku düzeyine etkisi
The effect of relaxation exercise and music therapy methods applied before total knee artroplasty surgery on surgical fear level
- Tez No: 964947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURDANE YILMAZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma total diz artroplastisi ameliyatı öncesi uygulanan gevşeme egzersizi ve müzik terapi yöntemlerinin cerrahi korku düzeyine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Safranbolu İlçe Devlet Hastanesi ortopedi servisinde TDA ameliyatı olan hastalar oluşturmuştur. Çalışma Ocak 2024- Mart 2025 tarihleri arasında, ameliyatlarından bir gece önce, hastalar ile hasta odalarında ve yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Egzersiz grubu ve müzik terapi grubu olmak üzere hastalar iki gruba ayrılarak, toplam 44 hasta ile çalışma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında katılımcıların sosyodemografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu ve cerrahi korku ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada cerrahi korku ölçeği ön test, son test ve izlem olmak üzere 3 defa uygulanmıştır. Hastaların cerrahi korku ölçeği puan ortalaması egzersiz grubunda son test (34,91±15,42) ve izlem (29,27±20,69) puan ortalamalarının ön test puan ortalamasından (42,23±15,15) anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir. Müzik terapi grubunda ise son test (39,5±17,5) ve izlem (38,36±19,3) puan ortalamalarının ön test puan ortalamasından (43,18±14,38) anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması egzersiz grubu 65,86±6,9 yıl müzik terapi 63,32±5,22 yıl olup, çoğunluğu (%81.8) kadındı. Sonuç olarak hastaların gevşeme egzersizi ve müzik terapi uygulamaları sonrasında cerrahiye yönelik korkularında azalma tespit edilmiş olup, elde edilen bulgular doğrultusunda gevşeme egzersizi ve müzik terapinin cerrahi korku düzeyini yönetme sürecinde uygulanmasının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted to examine the effect of relaxation exercises and music therapy methods, applied before total knee arthroplasty (TKA) surgery, on the level of surgical fear. The study population consisted of patients who underwent TKA surgery in the orthopedics department of Safranbolu District State Hospital. The study was carried out between January 2024 and March 2025 through face-to-face interviews conducted with patients in their hospital rooms the night before their surgeries. Patients were divided into two groups—relaxation exercise group and music therapy group—and the study was completed with a total of 44 participants. Data were collected using a personal information form that included participants' sociodemographic characteristics and the Surgical Fear Questionnaire (SFQ). The SFQ was administered three times throughout the study: as a pre-test, post-test, and follow-up. In the exercise group, the post-test (34.91±15.42) and follow-up (29.27±20.69) mean scores were significantly lower than the pre-test mean score (42.23±15.15). In the music therapy group, the post-test (39.5±17.5) and follow-up (38.36±19.3) mean scores were also significantly lower than the pre-test mean score (43.18±14.38). The average age was 65.86±6.9 years in the exercise group and 63.32±5.22 years in the music therapy group, and the majority of the participants (81.8%) were female. As a result, a reduction in surgery-related fear was observed following the implementation of relaxation exercises and music therapy. Based on the findings, it is recommended to promote the use of relaxation exercises and music therapy as part of the process of managing surgical fear levels.