Kliniğimizde septik ve aseptik sebeplerle revizyon total diz protezi ameliyatı yapılan hastaların, revizyon sebeplerinin ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi ve literatatürle karşılaştırılması
Evaluation of the revision reasons and clinical outcomes of patients undergoing revision total knee arthroplasty for septic and aseptic causes in our clinic, and comparison with the literature
- Tez No: 870761
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Beklenen yaşam süresinin uzaması ile birlikte Total Diz Artroplastisi (TDA) uygulamalarının artması ve TDA uygulanan hastalarda daha fazla fonksiyonel beklenti nedeniyle revizyon TDA (rTDA) ihtiyacının önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenmektedir. Revizyon TDA uygulamalarının nedenleri genel olarak septik ve aseptik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu çalışmada rTDA uygulanan hastalardaki revizyon nedenleri ve uygulanan tedavilerin başarısı geriye dönük olarak incelenerek literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 - Ocak 2023 tarihleri arasında periprostetik kırık harici rTDA uygulaması yapılan 19'u kadın, 8'i erkek toplam 27 hasta (30 diz) çalışmaya dahil edildi. Septik gevşeme nedenli rTDA yapılan 12 hasta (13 diz) ve aseptik nedenli rTDA yapılan 15 hasta (17 diz) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalarda enfeksiyon tanısı klinik muayene, CRP, ESR, Beyaz Küre değerleri ve gerekli olgularda sintigrafi ve aspirasyon da yapılarak konulmuştur. Radyolojik olarak ayakta basarak diz iki yön, patella tanjansiyel radyografileri, fonksiyonel olarak da Oksford Diz Skoru ve Amerikan Diz Cemiyeti'nin klinik ve radyolojik kriterleri (KSS), Kısa Form SF-36, Patella Puanlama sistemi kullanılarak uygulanan tedavilerin başarısı klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Septik grup revizyon öncesi ve sonrası kendi içinde karşılaştırıldığında Oksford Diz Skoru, Patella Puanlama sistemi, KSS Diz ve fonksiyon puanlamasında iyileşme izlendi (p=0,003, =0,004, =0,003, =0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction: With the increasing life expectancy, the prevalence of Total Knee Arthroplasty (TKA) procedures is rising, and due to higher functional expectations in patients undergoing TKA, the need for revision Total Knee Arthroplasty (rTKA) is expected to further increase in the coming years. The reasons for revision TKA can generally be categorized as septic and aseptic. In this study, the reasons for revision TKA in patients and the success of the applied treatments were retrospectively examined and compared with the literatüre. Materials and Methods: A total of 27 patients (30 knees), including 19 females and 8 males, who underwent rTKA due to periprosthetic fracture between January 2016 and January 2023, were included in the study. The patients were divided into two groups: those who underwent rTKA due to septic loosening (12 patients, 13 knees) and those who underwent rTKA due to aseptic causes (15 patients, 17 knees). The diagnosis of infection in patients was made based on clinical examination, CRP, ESR, WBC values, and if necessary, scintigraphy and aspiration were performed. The success of the treatments applied was evaluated clinically and radiologically based on weight-bearing radiographs of the knees in two directions, patella skyline radiographs, Oxford Knee Score (OKS), Knee Society Score (KSS), Short Form SF-36, and Patella Scoring System.