Hemşirelerin enteral beslenme uygulamalarına ilişkin yeterliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' competencies regarding enteral nutrition practices
  1. Tez No: 964949
  2. Yazar: RABİA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışmanın amacı, hemşirelerin enteral beslenme uygulamalarına ilişkin yeterliklerinin değerlendirilmesidir. Araştırma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma hastanesinin yataklı servisleri, yoğun bakım üniteleri ve diğer birimlerinde görev yapan 250 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, 3 aylık sürede yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Veriler toplanırken“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Enteral Beslenme Uygulamaları ÖzYeterlik Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov testinden yararlanılıp, iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi, fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Spermanı korelasyon uygulanmıştır. Araştırmanın yapılması için, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Etik Kurulundan etik onay ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma hastanesinden yazılı izin alınmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlik Ölçeği toplam puan ortalaması 155,22±23,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to evaluate the self-efficacy of nurses regarding enteral nutrition practices. The study was carried out with 250 nurses working in inpatient wards, intensive care units, and other departments of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital. Data were collected over a three-month period through face-to-face surveys using the“Nurse Introductory Information Form”and the“Self-Efficacy Scale for Enteral Nutrition Practices.”Statistical analyses were performed with SPSS 25. The Kolmogorov-Smirnov test was applied to assess normality. The Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups, while the Kruskal-Wallis H test was applied for more than two groups, with Bonferroni correction performed when necessary. Spearman correlation analysis was used to examine associations between numerical variables. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Çanakkale Onsekiz Mart University Graduate Education Institute, and institutional permission was granted.