Afet eğitimine yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' opinions on disaster education
- Tez No: 964963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, afet eğitimine yönelik öğretmen görüşlerinin derinlemesine incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Karaman ilinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında görev yapan 22 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi ise içerik analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Öğretmenlerin büyük çoğunluğu, mevcut afet eğitiminin içerik ve uygulama açısından yetersiz kaldığını vurgulamaktadır. Öğretmenler, afet eğitimi ile ilgili kazanımların yetersiz olduğunu, uygulamaya dayalı kazanımların eksik olduğunu, afet eğitimine ilişkin içeriklere programlarda yer verildiğini ancak içeriklerin yüzeysel olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca afet eğitimi öğrenme-öğretme sürecinin ağırlıklı olarak teoriye dayalı olduğunu, uygulamaya dayalı olmadığını, ölçme ve değerlendirme sürecinin de gerçek yaşamla bağlantılı olmadığını dile getirmişlerdir. Öğretmenler, afet eğitimi konusunda genel olarak yeterliliklerinin sınırlı olduğunu, özellikle uygulama boyutunda güncel afet türleri ve psikososyal destek konularında eksikliklerin bulunduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin afet eğitimi konusundaki bilgi düzeylerini genel olarak yetersiz bulmuşlar ve özellikle afetten korunma yolları ile güvenli davranışlar konusunda eksikliklerinin olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenler, afet eğitiminde en çok“Hayat Bilgisi”,“Fen Bilimleri”,“Sosyal Bilgiler”ve“Coğrafya”derslerinin ön plana çıktığını belirtmişlerdir. Ancak afet eğitiminin farklı derslere dağıtılmış bir şekilde yer almasına rağmen genel olarak bilgi düzeyinde verildiğini belirtmişlerdir. Lisans eğitimleri süresince de afet eğitimiyle ilgili doğrudan ve uygulamalı bir ders almadıklarını, aldıkları bazı derslerin ise teorik ve yüzeysel kaldığını ifade etmişlerdir. Öğretmenler genel olarak okul yönetiminin afet eğitimi konusundaki çalışmalarını yüzeysel, sınırlı ve prosedüre dayalı bulmuşlardır. Öğretmenler genel olarak afet eğitiminin sürekli, sistematik ve uygulamaya dayalı bir yapıda düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu noktada öğretmen görüşlerinden ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda afet eğitimine ilişkin gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct an in-depth examination of teachers' views on disaster education. The study employed a case study design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 22 teachers working in primary, lower secondary, and upper secondary schools in Karaman during the 2024-2025 academic year. As a data collection tool, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. The data were analyzed through content analysis. According to the findings, the majority of teachers emphasized that the current disaster education is inadequate in terms of both content and practice. Teachers reported that the learning outcomes related to disaster education were insufficient, practice-based outcomes were lacking, and although disaster-related content was included in the curriculum, it remained superficial. They further stated that the teaching-learning process in disaster education was largely theory-oriented rather than practice-oriented, and that the assessment and evaluation process was not connected to real-life situations. Teachers also indicated that their overall competence in disaster education was limited, particularly in terms of practice, with notable deficiencies regarding current disaster types and psychosocial support. They found students' knowledge levels on disaster education to be generally inadequate, especially in relation to disaster preparedness and safe behaviors. Teachers highlighted that“Life Sciences”,“Science”,“Social Studies”and“Geography”were the most prominent subjects in which disaster education appeared. However, despite being distributed across different courses, disaster education was mostly delivered at a knowledge-based level. Furthermore, teachers reported that they had not received any direct or practice-oriented courses on disaster education during their undergraduate studies, and that the limited courses they had taken were mostly theoretical and superficial. Teachers also expressed that the school administration's efforts regarding disaster education were generally superficial, limited, and procedure-oriented. Overall, they emphasized that disaster education should be organized in a continuous, systematic, and practice-based structure. In this regard, based on the results emerging from teachers' views, it is recommended that necessary adjustments be implemented to improve disaster education.