Transition from higher education to work among Syrian migrants in Türki̇ye
Türkiye'de yükseköğretim mezunu Suriyeli göçmenlerin iş hayatına geçişi
  1. Tez No: 964970
  2. Yazar: OKAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Zorunlu göç, bireylerin yaşamlarına ve iyi oluş hâllerine yönelik tehditlerle şekillenmekte; ev sahibi ülkelerde ise çok boyutlu sosyo ekonomik ve politik sorunlar yaratmaktadır. Bu bağlamda, göçmenlerin eylemliliklerini ve topluma katkılarını destekleyen sürdürülebilir yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yükseköğretim, zorunlu göçmenlerin becerilerini geliştirerek yardıma bağımlılığı azaltmaları ve vasıflı işgücü olarak ev sahibi topluma entegre olmaları açısından kritik bir işleve sahiptir. Bu çalışma, 2011 sonrası Türkiye'deki Suriyeli zorunlu göçmenlerin eğitimden istihdama geçişteki deneyimlerini incelemektedir. Fenomenolojik yaklaşımla yürütülen araştırmada, Türkiye'de çalışan 31 Suriyeli bireyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler tematik analizle değerlendirilmiştir. Beşeri sermaye teorisini merkeze alan çalışma, analitik bir bakış açısı sağlamak için yetkinlik yaklaşımını kullanmakta ve bireylerin beşeri sermaye yatırımı kararlarının ve deneyimlerinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu birey merkezli yaklaşımların ötesinde, kurumsal boyut teorik çerçevenin bir bileşeni olarak kapsayıcı kurumların önemi ile vurgulanmıştır. Bulgular, bireylerin uyarlanabilir tercihle geliştirmelerineve gelecek hedefleri doğrultusunda değer atfettikleri yükseköğretim yeterliliklerinin peşinden gitmelerine rağmen, yükseköğretime erişimin istihdam olanaklarını kolaylaştırdığını; ancak bunun mesleki sosyal hareketliliği teşvik etme ve iyi oluş hâlini desteklemesindeki sınırlılıkları ortaya koymaktadır. Yükseköğretime erişimde sınırlı tercih özgürlüğü ve eğitimden istihdama geçişte ekonomik toplumsal yapılar içerisindeki kısıtlı özne olma durumu, bireylerin potansiyellerini tam anlamıyla gerçekleştirme kapasitelerini sınırlandırmaktadır. Bunun yerine, beşeri sermayenin araçsallaştırılması kariyerin bağlamsallaştırılmasını teşvik etmekte; beşeri sermayenin geliştirilmesi kritik önem taşımakla birlikte, yapısal engelleri aşmak ve anlamlı mesleki sonuçlara ulaşmak için tek başına yeterli olmamaktadır. Katılımcıların birçoğu istihdam rollerinden memnuniyet ifade etse de, bireysel edim kapasitesi ile kapsayıcı olmayan kurumsal yapıların oluşturduğu sınırlamalar arasındaki etkileşim, bireylerin yetkinliklerini tam olarak kullanmalarını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
Forced migration, driven by threats to individuals' lives and well-being, creates complex socio-political and economic challenges for host countries like Türkiye, necessitating sustainable approaches to foster migrants' agency and economic contributions. Higher education is crucial, enabling forced migrants to develop capabilities, reduce aid dependency, and contribute to host societies through skilled labor. This study examines Syrian forced migrants in Türkiye post-2011, focusing on their increasing participation in higher education until this year and the recent decline in access. Using a phenomenological approach, this study examines the education-to-employment transition of 31 employed Syrian forced migrants in Türkiye through semi-structured interviews and thematic analysis. Framed by human capital theory and the capability approach, it evaluates migrants' investment decisions and experiences while also emphasizing the role of inclusive institutions within the theoretical framework. The findings reveal that, despite adaptive preferences and the pursuit of valued higher education credentials for future aspirations, access to higher education facilitates employment pathways but does not inherently promote professional social mobility or enhance well-being. Limited freedom to choose within higher education and constrained agency within market structures restrict individuals' capability to fully realize their potential. Instead, the educational experience fosters career contextualization, where the development of human capital remains critical, yet insufficient, for overcoming structural barriers and achieving meaningful professional outcomes. Although many participants express satisfaction with their employment roles, the interplay of individual agency and the constraints of non-inclusive institutional frameworks limits the full utilization of their capabilities.