Exploring the pathways among obsessive beliefs, obsessive compulsive symptom severity, doomscrolling, and problematic social media use
Obsesif inançlar, obsesif kompulsif belirti şiddeti, felaket kaydırması ve problemli sosyal medya kullanımı arasındaki yolların incelenmesi
  1. Tez No: 964981
  2. Yazar: SERRA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜZÜMCÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Problemli ve artan sosyal medya kullanımı son yıllarda akademik çalışmalarda çok büyük bir önem kazanmıştır. Pandemi sürecinde, sosyal medyaya yönelik bağımlılık yaratıcı durumlar ve çevrimiçi negatif haberleri tüketme sıklığı önemli bir artış göstermiştir. Bu doğrultuda, güncel çalışmanın temel amacı obsesif inançlar, OKB semptom şiddeti, felaket kaydırması, ve problemli sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiyi değerlendiren iki modelin incelenmesidir. İlk modelde obsesif inançların, felaket kaydırmasını ve problemli sosyal medya kullanımını yordayıcı rolü OKB semptom şiddetinin aracı rolü ile incelendi. İkinci modelde ise obsesif inançlar ile felaket kaydırması arasındaki ilişki, OKB semptom şiddeti ile problemli sosyal medya kullanımı üzerinden incelendi. Güncel çalışma en az bir sosyal medya platformu kullanan ve 18-60 yaş aralığında bulunan 305 katılımcı ile gerçekleştirildi. Çalışmada Vancouver Obsesif-Kompulsif Envanteri, Obsesif İnançlar Anketi-20, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, ve Felaket Kaydırması Ölçeği kullanıldı. Öne sürülen modelleri incelemek amacıyla Yapısal Eşitlik Modelinin bir türü olan yol analizi kullanıldı. Model 1'in yol analizi sonuçlarına göre OKB semptom şiddetinin; obsesif inançlar, felaket kaydırması ve problemli sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı ileri sürülmektedir. Ayrıca, Model 2'nin yol analizi sonuçları OKB semptom şiddetinin ve problemli sosyal medya kullanımının, obsesif inançlar ile felaket kaydırması arasındaki ilişkide aracı rol oynadığını göstermektedir. Yol analizi bulgularına dayanarak güncel çalışma, obsesif inançlar ve OKB semptom şiddetinin, felaket kaydırması ve problemli sosyal medya kullanımı için risk faktörleri olabileceğini vurgulamaktadır. Güncel çalışmanın bulguları mevcut literatür ve kuramsal çerçeve ile uyumludur. Çalışmanın bulguları, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problematic and increased use of social media have gained a great importance recently. Problematic social media use and doomscrolling have markedly elevated during the pandemic. In line with these, the main aim of the present study was investigating two proposed models examining the relationships between obsessive beliefs, OCD symptom severity, doomscrolling, and problematic social media use (PSMU). The first model examined the predictive role of obsessive beliefs in doomscrolling and PSMU through mediating role of OCD symptom severity. The second model examined the association between obsessive beliefs and doomscrolling through the mediating role of OCD symptom severity and PSMU. The current study consisted of 305 participants between the ages of 18 and 60 who reported prior engagement with at least one social media platform. In the present study, Vancouver Obsessive-Compulsive Inventory, Obsessive Beliefs Questionnaire-20, Bergen Social Media Addiction Scale, and Doomscrolling Scale was used. In order to investigate the suggested models, path analysis, which is a form of Structural Equating Modelling, was performed. Results from path analysis showed that obsessive beliefs were indirectly associated with doomscrolling and PSMU via OCD symptom severity. In Model 2, path analysis revealed that both OCD symptom severity and PSMU mediated the association between obsessive beliefs and doomscrolling. The findings of the study indicated that obsessive beliefs and OCD symptom severity may be risk factors for doomscrolling and PSMU. The results of the present study was consistent with the literature and theoretical expectations. The results of the current study, limitations, and suggestions for further studies were discussed.