Le probleme de partage de l'eau de l'euphrate et du tigre entre la syrie, l'irak et la Turquie :Entre le conflit et cooperation
Surı̇ye, Irak ve Türkı̇ye arasında Fırat ve Dı̇cle nehı̇r sularının paylaşımı problemi: Çatışma ve ı̇şbı̇rlı̇ğı̇ arasında
  1. Tez No: 964987
  2. Yazar: ÖZGE TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. MARA TIGNINO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Genève
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye, Suriye ve Irak'tan geçen Fırat ve Dicle (F-D) nehirleri Mezopotamya bölgesinin tarihi, tarımsal ve kültürel gelişiminde merkezi bir rol oynamıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana, bu nehirler su paylaşımı, sürdürülebilir yönetim ve egemenlik gibi karmaşık konuları ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bu tezin amacı, yukarı kıyıdaş ülke olan Türkiye ile aşağı kıyıdaş ülkeler olan Suriye ve Irak arasında F-D sularının kullanımı konusunda yaşanan gerilimleri ve işbirliği dinamiklerini hem hukuki hem de hidropolitik bir yaklaşımla analiz etmektir. Bu araştırmanın temel amacı, bu gerilimlerin kökenlerini ve tezahürlerini, Türkiye'nin hukuki ve siyasi konumunu ve yakın tarihe damgasını vuran anlaşma ve müzakere çabalarını derinlemesine analiz etmektir. Çalışma, hükümet ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan verilerin analizinin yanı sıra yasal çerçeveler ve ikili anlaşmaların incelenmesine dayanmaktadır. Bu amaçla, bu özet F-D havzasının su potansiyelinin ayrıntılı bir sunumuyla başlamaktadır. Ardından Türkiye'nin en iddialı su geliştirme projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi'ni (GAP) ele almaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye'nin suyollarına ilişkin uluslararası hukuk karşısındaki tutumunu, özellikle de 1997 Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ni onaylamamasını ve F-D nehirlerinin hukuki statüsüne ilişkin farklı yorumları incelemektedir. Çalışmada ayrıca kıyıdaş ülkeler arasında imzalanan ikili anlaşmalar sıralanmakta ve bunların etkinliği değerlendirilmekte, Türkiye tarafından Suriye ve Irak'a bırakılan su miktarlarına ilişkin mevcut veriler bir araya getirilmektedir. Bu özet, havzanın hidrolojik bağlantılarına odaklanmaktadır. F-D'nin iki ayrı unsur olarak değil, birleşik bir hidrolojik sistem, sadece ana nehirleri değil aynı zamanda kollarını ve kritik olarak Mezopotamya ovasına drene olan yeraltı akiferlerini de içeren tek bir sınıraşan havza alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. F-D su ihtilafının sürdürülebilir ve adil bir şekilde çözüme kavuşturulabilmesi için havzanın entegre ve bütüncül bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Son olarak, barışçıl işbirliğine giden yolun, F-D havzasının hidrolojik bütünlüğünün kabul edilmesinden ve güvenilir bilimsel verilere ve bu karmaşık sistemin ortak anlayışına dayalı ortak yönetim mekanizmalarının geliştirilmesinden geçtiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak bu tez, uluslararası hukuk, şeffaflık ve adil paylaşım ilkelerine dayalı bölgesel işbirliğinin gelecekteki çatışmaları önlemenin ve Orta Doğu'da su güvenliğini garanti altına almanın anahtarı olduğunu göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Euphrates and Tigris (E-T) rivers, which flow through Turkey, Syria, and Iraq, have played a central role in the historical, agricultural, and cultural development of the Mesopotamia region. Since the collapse of the Ottoman Empire and the establishment of the Republic of Turkey in 1923, these rivers have begun to raise complex issues such as water sharing, sustainable management, and sovereignty. This thesis aims to analyse the tensions and cooperation dynamics between Turkey, the upstream riparian country, and Syria and Iraq, the downstream riparian countries, regarding the use of E-T waters, using both a legal and hydropolitical approach. The primary objective of this research is to conduct an in-depth analysis of the origins and manifestations of these tensions, Turkey's legal and political position, and the agreements and negotiation efforts that have shaped recent history. The study is based on the analysis of data published by governments and international organisations, as well as the examination of legal frameworks and bilateral agreements. To this end, this research begins with a detailed presentation of the water potential of the E-T basin. It then examines the Southeast Anatolia Project (GAP), Turkey's most ambitious water development project. This study also examines Turkey's position on international law regarding waterways, particularly its failure to ratify the 1997 United Nations Convention and the different interpretations of the legal status of the E-T rivers. The study also lists the bilateral agreements signed between riparian countries and evaluates their effectiveness, compiling existing data on the amount of water Turkey has allocated to Syria and Iraq. This research focuses on the hydrological connections of the basin. It shows that E-T should be considered not as two separate elements, but as a single transboundary basin area comprising a unified hydrological system that includes not only the main rivers but also their tributaries and, critically, the underground aquifers that drain into the Mesopotamian plain. It highlights the need for integrated and holistic management of the basin to achieve a sustainable and equitable resolution of the E-T water dispute. Finally, it emphasises that the path to peaceful cooperation lies in recognising the hydrological integrity of the E-T basin and developing joint management mechanisms based on reliable scientific data and a shared understanding of this complex system. In conclusion, this thesis aims to demonstrate that regional cooperation based on international law, transparency, and fair sharing principles is the key to preventing future conflicts and guaranteeing water security in the Middle East.