Doğadan ve yavru üretim yerlerinden temin edilen (farklı orijinli) levrek (dicentrarchus labrax L. 1758) balıklarının ağkafeslerde gelişimleri üzerine araştırma
A Study on growth of seaboss (dicentrarchus labrax L. 1758) which have been captured from nature and taken from hatchery in net cages
  1. Tez No: 96499
  2. Yazar: ENGİN ARTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada doğadan ve kuluçkahaneden elde edilen levrek (Dicentrarchus labrax L. 1758) yavrularının ağ kafeslerdeki adaptasyon dönemi, gelişimi ve yem değerlendirmeleri gözlenmiştir. Aynı zamanda, deniz suyunun fiziko kimyasal parametreleri aylık ölçümlerle kayıt edilmiş olup, sonuçlar karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur. Yetiştiricilerin yavru balık ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kuluçkahaneler bulunmaktadır. Doğadan toplanan yavru balık fiyatları kuluçkahanelerde üretilen yavru balık fiyatlarını da düşürmektedir. Çalışma 1994-1995 ve 1996-1997 yıllan arasında, Urla yöresindeki Karantina Adası kıyısında, E.Ü. Süfak Ağ Kafes Araştırma ve Uygulama Ünitesinde iki farklı grup halinde yürütülmüştür. Kuluçkahaneden (Birinci Grup) ve doğadan (İkinci Grup) alman bireyler aynı boy ve ağırlıktan itibaren beslemeye alınmış, aynı besleme tablosu kullanılarak düzenli öğünler halinde beslenmişlerdir. Beslemeye granül 3 nolu yem ile başlanmış, daha sonra, sırası ile pelet no: 2, 3, 4 olan yemler kullanılmıştır. Birinci grubu oluşturan kuluçkahane orijinli levrek yavrularında, Haziran 1994'de 2,43±0,13 g. canlı ağırlık ve 5,10+0,16 cm total boy olarak başlanan çalışmada 16. ayın sonunda Eylül 1995'de 364,33+5.28 g. canlı ağırlığa ve 32,97+0,49 cm total boya ulaşılmıştır. Bu grup için YDO 2,11:1 YYY %55 olarak hesaplanmıştır. İkinci grubu oluşturan doğa orijinli levrek yavrularında, Haziran 1996 da 3,11±0,23 g. canlı ağırlık ve 6,10+0,28 cm total boyda başlanan çalışmada 16. ayın sonunda Eylül 1997 de 303,93±7,59 g. canlı ağırlığa ve 3 0,03 ±0,86 cm total boya ulaşılmıştır. Bu grup İçin YDO 2,18: 1 ve YYY %53 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the adaptation phase, growing and FCR of sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) fries, which have been captured from nature and taken from hatchery, were observed. In addition, some physico- chemical parameters of sea water were monthly measured and the results are discussed. There are many hatchery to provide the requests of fish farms. The juvenile fish price captured from the nature has decrease the fish price got from the hatcheries. The study had been carried out between the years 1994 - 1995 and between 1996-1997 on the coast of Karantina Island near Urla, in the Faculty of Fisheries cage unit of Aegean University. The fishes from the hatchery (first group) and nature (second group) which were in same weight and in same length had been fed by using same diet with regular meals. The fishes had been started to feed with Granule size 3 firstly,and than continue the pelled size 2,3, A respectively. The first group originated from the hatchery, in June 1994 was 2.43± 0.13 g. in body weight and 5.10±0.16 cm. in total length. In September 1995, the first group originated from the hatchery, reached to 364.33+5.28 g. body weight and 32.97± 0.49 total length. The FCR and FGR values for this group were calculated as 2.11:1 and %55 respectively. The second group originated from nature, in June 1994 was 3.1 1± 0.23 g. in body weight and 6.10±0.28 cm. in total length. In September 1995, the second group reached to 303.93±7.59 g. body weight and 30.03± 0.86 total length. The FCR and FGR values for this group were calculated as 2.18:1 and %53 respectively.