Çipura (sparusaurata) ve levrek (dicentrarchus labrax) anaçlarında depo hormon kullanarak üremenin uyarılması, sentranizasyonu ve yumurta kalitesinin arttırılması
Induction and synhronisation of reproduction in sea bass (dicentrarchus labrax) and sea bream (sparusaurata) broodstocks by using lang-acting LHRH a preparation
- Tez No: 96500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET ÇAĞIRGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET ÇİPURA (Spams auraia) ve LEVREK (Dicentrarachus labrax) BALIKLARINDA DEPO HORMON KULLANARAK ÜREMENİN UYARILMASI, SENKRONİZASYONU ve YUMURTA KALİTESİNİN ARTTIRILMASI ARABACI, Muhammed Doktora Tezi,Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yürütücüsü: Doç. Dr. Haşmet ÇAĞIRGAN Nisan, 2000, 86 sayfa ÖZET Bu çalışmada, çipura Sparus aurata ve levrek Dicentrarachus labrax anaçlarında bir LHRH analoğunun [(B)D- Ser6, Pro9-Net], yağda su (S/Y) emilsiyonu kullanılarak ovulasyon ve yumurtlama uyarılmaya çalışılmış ve bu metodun yumurtlama profilleri, yumurtlama zamanı, günlük yumurta üretimi ve alınan yumurtalarda canlı, bozuk ve döllenmemiş yumurta oranlan üzerine etkileri belirlenmiştir.. Dişi çipura anaçlarına, Freund'un inkomplet adjuvant'ı ile emülsifıye edilmiş LHRHa'dan 30, 60, 90 ug/kg (vücut ağırlığı)dozlarında tek enjeksiyonla verildi. Hormon verilen deneme gruplarından enjeksiyondan 48-70 saat sonra yumurta alındı. Hormon verilen anaçlardan alman günlük ortalama canlı yumurta miktarı, 104 ile 183x1 02 adet/ kg arasında gerçekleşti. Yumurta kalitesi açısından deneme grupları ile kontrol grupları arasında farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT INDUCTION AND SYNCHRONISATION OF REPRODUCTION IN SEA BASS (Dicentrarchus labrax) AND SEA BREAM (Spams aurata) BROODSTOCKS BY USING LONG-ACTING LHRHa PREPARATION ARABACI, Muhammed Ph D in Aquaculture Product Supervisor. Ass. Prof. Haşmet ÇA?IRGAN ABSTRACT Ovulation and spawning were induced in gilthead sea bream, Spams aurata and sea bass Dicentrarachus labrax broodstocks using a Water in Oil (W/O) emulsion of [(B)D-Ser6, Pro9-Net], an agonist of LHRH, for determining the effects of this treatment on spawning profiles, the timing of spawning, daily egg production, and the rates of viable eggs, non- viable eggs and non- fertilised eggs. Gilthead sea bream females bearing yolky follicles were injected once with 30, 60, 90 ug/kg (body weight) of LHRHa emulsified with Freund's incomplete adjuvant. All treated females started to spawn after 48 to 70h. The mean daily production ofviable eggs ranged between 104xl02 and 183xl02 eggs/kg. The embryonic viability was equivalent to that of control fishes which exposed to the same environmental conditions with treatment fishes. There was, however, a significantly (PO.01) higher egg production in the LHRHa-treated fishes, but not among LHRHa- treated fishes. The same method was also applied to sea bass females bearing yolky follicles. Sea bass females were injected once with 40, 80 ug/kg (body weight) of LHRHa emulsified with Freund's incomplete adjuvant. All treated sea bass females started to spawn after 69 to 70 h. The mean daily production of viable eggs ranged between 91xl02 and 102xl02 eggs/kg. The embryonic viability was equivalent to that of control fishes which exposed to the same environmental conditions with treatment fishes.