Yüzme antrenörlerinin yaşam doyumu ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of life satisfaction and self-efficacy levels of swimming coaches
  1. Tez No: 965006
  2. Yazar: DOĞUKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüzme antrenörlerinin yaşam doyumları ve öz yeterliklerinin; yaş, cinsiyet, medeni durum, antrenörlük kademesi, eğitim durumu, aktif olarak antrenörlük yapılıp yapılmadığı, kaç yıldır antrenörlük yapıldığı, günde kaç saat antrenörlük yapıldığı, hangi sektörde antrenörlük yapıldığı ve aylık gelir durumu gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına yönelik olarak, Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 75 kadın, 157 erkek toplam 232 yüzme antrenörüne anket uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde SPSS 22.0 yazılımından faydalanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan yüzme antrenörlerinin sosyodemografik özelliklerinin dağılımı frekans analizi ile belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen yüzme antrenörlerinin yaşam doyumu ve öz yeterlikleri puan ortalamalarındaki değişimlerin karşılaştırılmasında puanların normal dağılma uyup uymama durumu Shapiro-Wilk (S-W) testi, QQ grafiği ve ölçek puanlarının çarpıklık ve basıklık (skewness-kurtosis) değerleri ile incelenmiştir. Veriler normal dağılmayıp non-parametrik test varsayımları sağlandığından ötürü iki grup arasındaki kıyaslamalarda Mann-Whitney U testi, birden çok grupların karşılaştırılmalarında ise Kruskal Wallis testinden yararlanılmıştır. Gruplar arasındaki farkların analizi için Post Hoc Testleri uygulanmıştır. Homojen verilerde Tukey testi uygulanırken homojen olmayan verilerde Games-Howell testi uygulanmıştır. %95 güven aralığında, %5 hata payı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to examine the life satisfaction and self-efficacy levels of swimming coaches in relation to various variables such as age, gender, marital status, coaching level, educational background, whether they are actively working as a coach, years of coaching experience, daily coaching hours, sector of employment, and monthly income. In line with this objective, a total of 232 swimming coaches across Turkey—75 women and 157 men—who voluntarily participated in the study were surveyed. The data collection instruments included a“Personal Information Form”,“Satisfaction with Life Scale”,“General Self-Efficacy Scale”. Data analysis was conducted using SPSS 22.0 software. The distribution of sociodemographic characteristics was determined through frequency analysis. Normality of the scale scores was evaluated using the Shapiro-Wilk (S-W) test, QQ plots, and skewness-kurtosis values. Since the data were not normally distributed and non-parametric assumptions were met, Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups, and Kruskal-Wallis test was employed for comparisons among more than two groups. Post hoc tests were applied to identify the source of differences: Tukey test for homogeneous data and Games-Howell test for non-homogeneous data.