Sinop ili kabalı köyü örneği için, içme suyu çıkarma işleminde fotovoltaik sistem kullanım potansiyelinin belirlenmesi
Determining the potential of using photovoltaic systems in drinking water extraction in kabala village, Sinop province
- Tez No: 965007
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE SİBEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın temel amacı, güneş enerjisi ile çalışan bir su pompalama sisteminin enerji ihtiyacını karşılamak için gerekli olan bileşenlerin doğru seçilmesi, sistemin tasarımının yapılması ve ekonomik açıdan sistemin geri dönüş süresinin hesaplanmasıdır. Çalışmada Sinop ili Kabalı Köyü referans alınarak planlanan içme suyu tesisinin enerji ihtiyacının güneş enerjisinden faydalanılarak karşılanması durumunda fayda maliyet analizi yapılmıştır. Sistemde kullanılacak moto-pomp, debisi 8 m³/h olan ve 3.4 kW gücünde bir güneş enerjili derin kuyu su pompası olarak seçilmiştir. Güneş enerjisi, sistemin günlük enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılacak ve toplamda 15 adet 640 Wp gücünde monokristal fotovoltaik panel ile sağlanacaktır. Enerji depolaması için LiFePO₄ (Lityum Demir Fosfat) aküler tercih edilmiştir ve 16 adet 12V 200Ah kapasitesinde akü ile sistemin enerji depolama kapasitesi sağlanmıştır. Güneş panellerinin verimli çalışması için 50A'lik 3 adet MPPT şarj regülatörü kullanılmıştır. Sistem tasarımında, güneşlenme süreleri, günlük su ihtiyacı ve enerji verimliliği göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan hesaplamalar sonucunda, sistemin ekonomik olarak 9 yıl içinde kendini amorti etmesi beklenmektedir. Bu çalışma, özellikle şebekeden bağımsız bölgelerde enerji ihtiyacını karşılamak için fotovoltaik sistemlerin kullanımının çevre dostu ve ekonomik bir çözüm sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to accurately select the necessary components to meet the energy demand of a solar-powered water pumping system, design the system, and calculate the system's payback period from an economic perspective. In this study, a benefit-cost analysis was conducted to assess the energy needs of the planned drinking water facility in Kabala Village, Sinop Province, when powered by solar energy. The pump to be used in the system is a solar-powered deep well water pump with a flow rate of 8 m³/h and a power of 3.4 kW. Solar energy will be utilized to meet the system's daily energy needs, and a total of 15 monocrystalline photovoltaic panels, each with a power of 640 Wp, will be used. For energy storage, LiFePO₄ (Lithium Iron Phosphate) batteries were chosen, and the system's energy storage capacity is provided by 12 batteries, each with a 12V 200Ah capacity. Three 50A MPPT charge controllers are used to ensure the efficient operation of the solar panels. In the system design, factors such as sunlight duration, daily water demand, and energy efficiency have been considered. Based on the calculations, the system is expected to pay itself off economically in 9 years. This study demonstrates that photovoltaic systems provide an environmentally friendly and economic solution for meeting energy needs, especially in off-grid areas