Spor bilimleri fakültesinden mezun olan ve olmayan yüzme antrenörlerinin karar verme ve iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of Relationships Between Decision Making and Communication Skills of Swimming Trainers Who Are Not Graduated from Faculty of Sport Sciences
  1. Tez No: 631970
  2. Yazar: GÜLŞAH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzme antrenörlerinin iletişim beceri düzeyleri ile karar verme ilişkilerinin yaklaşım düzeyleri belirlenerek aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada betimsel tarama metodu kullanılmıştır. Toplamda 39 farklı ilde görev yapan 300 gönüllü yüzme antrenörüne mail yolu ile ulaşılmıştır. Veri toplama tekniklerinden anket tekniğine başvurulmuş olup, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Anket ifadeleri“Demografik ve Antrenörlüğe Ait Özellikler Bilgi Formu”, MKVÖI (öz saygı)“, ”MKVÖ-II (Karar verme stilleri)“ ve ”İletişim Becerileri Ölçeği" uygulanmıştır. Araştırma sonucunda toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin dağılımları frekans analizi ile belirtilmiştir. Araştırmada kullanılan MKVÖ-I (öz saygı), MKVÖ-II (Karar verme stilleri) ve İletişim Becerileri Ölçeği alt boyutlarından alınan skorların normal dağılımları gösterme durumu Kolmogorov-Smirnov ile kontrolü sağlanmış olup, skorların normal dağılıma uymadığı saptanmıştır. Buna göre değişkenlerin grupları arasındaki farklılıklar non- parametrik testlerden Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi ile belirlenmiştir. Kruskal-Wallis H testi neticesinde gruplar arasında tespit edilen önemli farklılıkların belirlenmesinde Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ayrıca, çalışılan alt boyut çiftleri arasındaki ilişkinin önemliliğini test etmek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigated the communication skill levels and decision making strategy levels of swimming trainers, and the relationships between both levels. Descriptive screening model was used in the study. The participants were contacted by e-mail, and a total of 300 volunteer swimming trainers who are from 39 different cities were interviewed. Questionnaire technique was used for data collection techniques and quantitative research method was used. Questionnaires of Demographic and Coaching Attributes Information Form, Melbourne Decision Making Scale-I (Self- Esteem), Melbourne Decision Making Scale-II (Decision Making Styles) and Communication Skills Scale were used. Statistical analysis of the data collected at the end of the study was performed using SPSS 20 program. The distribution of the data obtained from the study is indicated by frequency analysis. Normality assumption for Melbourne Decision Making Scale-I (self- esteem), Melbourne Decision Making Scale-II (Decision-Making Styles) and Communication Skills Scale sub-dimensions scores was controlled by Kolmogorov- Smirnov normality test and it was determined that the scores were not normal. According to this, differences between groups were determined by Kruskal-Wallis H and Mann- Whitney U nonparametric tests. As a result of the Kruskal-Wallis H test,Dunn's multiple comparison test was used to determine significant differences between the groups. Also, Spearman correlation analysis was performed for significance test of the relationship between pairs of the sub dimensions studied here.