İbn Useymîn'in hadis ve sünnet'e yaklaşımı
Ibn Uthaymeen's approach to hadith and sunnah
- Tez No: 965008
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, İbn Useymîn'in hadis ve sünnetin bağlayıcılığı, kaynak değeri ve deliller hiyerarşisindeki konumu ele alınmıştır. İbn Useymîn portresinin bütüncül bir şekilde ortaya konması amacıyla onun hayatı, yetiştiği çevrenin sosyo-ekonomik ve ilmî yapısına değinilmiş; ayrıca düşünce dünyasında derin izler bırakan kişi ve fikirlere yer verilmiştir. İbn Useymîn'in mensubu olarak gördüğü Selefîlik olgusu, tarihî gelişmeler bağlamında incelenmiş ve bu süreçteki benzerlik ve farklılıklara atıf yapılmıştır. Çalışma, İbn Useymîn'in hadis ve sünnet yaklaşımını merkeze almakla birlikte, onun düşünce yapısının şekillenmesinde önemli rol oynayan Allah'ın sıfatları ve te'vil konusunu da irdelemiştir. Bu bağlamda, kendisinin bağlı olduğu fikrî gelenekle ortak ve ayrışan yönleri analiz edilmiştir. Bu çalışmada, İbn Useymîn'in hadise ontolojik ve epistemolojik açıdan nasıl yaklaştığı irdelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, İbn Useymîn'in hadisleri değerlendirirken sübût ve delâlet açısından ağırlık verdiği gözlemlenmiştir. Ona göre, hadisler hüküm koyma yetkisine sahip olduklarından gerek dinî gerekse amelî her konuda bağlayıcı hükümler vazetme yetkisine sahiptir. İbn Useymîn, sahih hadislerin –âhâd bile olsa– hüküm koyma bakımından Kur'an'la eşdeğer olduğunu, bu nedenle tevâtür şartı aranmaksızın akâidde de delil olarak kabul edilmesi gerektiğini savunur. Hadisler ikinci kaynak olarak kabul edilse de bu durum, onların hüküm koyma kapasitesindeki eksiklikten değil, sübût yönündeki zayıf ihtimalinden kaynaklanır. Dolayısıyla hadis/sünnet, hüküm vazetme açısından Kur'an'la aynı kategoride görülmekte ve âhâd haberlerin bile Kur'an'ın bazı hükümlerini neshetme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. İbn Useymîn, hadislerin sıhhati için senedi olmazsa olmaz bir unsur olarak görmekle birlikte, hadisin yalnızca senedden ibaret olmadığını özellikle vurgular. Bir hadisin sahih kabul edilebilmesi için senedinin sağlam olmasının yanı sıra, başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere diğer dinî delillerle çelişmemesi gerektiğini belirtir. Bu bağlamda, İbn Useymîn, Buhârî ve Müslim gibi muhaddislerin naklettiği bazı rivayetleri Kur'an ve sünnet ölçülerine arz ederek bunların zayıf veya mevzû olduğuna hükmetmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Ibn Useymîn's perspective on the binding authority, source value, and hierarchical position of hadith and Sunnah within Islamic jurisprudence. To present a comprehensive portrait of Ibn Useymîn, the research explores his biography, the socio-economic and scholarly environment that shaped him, along with the influential figures and ideas that left profound marks on his intellectual development. The phenomenon of Salafism, which Ibn Useymîn considered himself part of, is analyzed within its historical context, noting both parallels and divergences in its evolution. While focusing primarily on Ibn Useymîn's approach to hadith and Sunnah, the study also investigates his views on divine attributes (ṣifāt Allāh) and textual interpretation (ta'wīl), which played pivotal roles in shaping his thought. Within this framework, the research analyzes both the shared principles and points of distinction between his positions and the intellectual tradition he adhered to. This study examines Ibn Useymîn's ontological and epistemological approach to hadith. The findings reveal that Ibn Useymîn places significant emphasis on both the authenticity (thubūt) and evidentiary value (dalāla) of hadith in his evaluations. According to him, since hadiths possess legislative authority, they have the power to establish binding rulings in all matters, whether religious or practical. Ibn Useymîn argues that authentic hadiths - even those transmitted through single narrators (āhād) - hold equal weight to the Qur'an in establishing legal rulings, and therefore should be accepted as evidence in matters of creed without requiring mass transmission (tawātur). While hadiths are considered a secondary source, this classification stems not from any deficiency in their legislative capacity but rather from the relative weakness in their transmission probability. Consequently, hadith/sunnah is viewed as being in the same category as the Qur'an in terms of legislative authority, and it is believed that even solitary reports (āhād) have the potential to abrogate certain rulings of the Qur'an. Ibn Useymîn considers the chain of transmission (isnād) as an indispensable element for the authenticity of hadiths, while simultaneously emphasizing that a hadith is not merely confined to its chain. He asserts that for a hadith to be deemed authentic, it must not only possess a sound chain of transmission but also must not contradict other religious evidences, primarily the Qur'an. In this context, Ibn Useymîn has evaluated certain narrations transmitted by prominent hadith scholars such as al-Bukhārī and Muslim against the criteria of the Qur'an and Sunnah, subsequently ruling some of them as weak or fabricated.