Türk romanında bürokrasi ve memurlar (1950-1990)
The bureaucracy and the civil servants in Turkish novel (1950-1990)
  1. Tez No: 965014
  2. Yazar: TUĞBA AKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türk Romanında Bürokrasi ve Memurlar (1950-1990) başlıklı bu tez; bürokrasi kavramının, bürokrat ve memurların Türk romanındaki izini araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Siyasi ve sosyal hayatta devleti temsil eden kurum olan bürokrasi ve onun personelleri çeşitli şekillerde vatandaş ile etkileşime geçer. Böylece devlet, memur ve vatandaş arasında bir ilişki ağı ortaya çıkar. Tezimizde öncelikle devletin ardından memurun son olarak ise vatandaşın gözünden bu etkileşimi ortaya koymaya çalıştık. Bu anlamda belirlenen romanlar tematik bir yöntemle incelenmiş, toplanan veriler tasnif edilmiştir. Bürokrat ve memurların tarihsel ve sosyal arka planına da değindiğimiz çalışmamızda, romanların incelenmesi sırasında örneklerin bahsedilen gerçekliklerle uyumlu noktalar taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled Bureaucracy and Civil Servants in Turkish Novel (1950-1990) was prepared in order to investigate the traces of bureaucracy and civil servants in Turkish novels. The bureaucracy, which is the institution that represents the state in political and social life, and its personnels interact with the citizen in various ways. Thus, a network of relationships emerges between the state, civil servants and citizens. In our thesis, we tried to reveal this interaction first from the perspective of the state, then the civil servant and finally the citizen. In this sense, the novels specified were examined with a thematic method and the collected data were classified. In our study, in which we also touched upon the historical and social background of bureaucrats and civil servants, it was determined during the examination of the novels that the examples contained points compatible with the mentioned realities.