Yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük, duygu düzenleme becerileri ve saldırganlık arasındaki ilşkinin incelenmesi
The relationship between intolerance to uncertainty, emotion regulation skills and aggression in adults
- Tez No: 965016
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR BEYAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük, duygu düzenleme becerileri ve saldırganlık arasındaki ilişkileri incelemektir. Örneklem, Türkiye genelinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18-65 yaş arası 262 sağlıklı yetişkinden (180 kadın, 82 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu ile Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Saldırganlık Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmada veriler Pearson korelasyon ve grup karşılaştırmaları (t-testi, ANOVA) ile analiz edilmiştir. Bulgular, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin saldırganlık eğilimiyle pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi yüksek bireylerin uyumsuz duygu düzenleme stratejilerini daha sık kullandığı ve saldırganlık sergileyenlerin duygularını düzenlemede güçlük yaşadığı saptanmıştır. Erkek katılımcıların saldırganlık puanları kadınlardan yüksek bulunurken belirsizliğe tahammülsüzlükte cinsiyet farkı gözlenmemiştir. Uyku süresi azalan bireylerde saldırganlık ve belirsizliğe tahammülsüzlük puanlarının yükseldiği, düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerde ise daha düşük saldırganlık ve daha işlevsel duygu düzenleme becerileri gözlendiği bulunmuştur. Bu sonuçlar literatürle tutarlı biçimde tartışılmış; uyku ve fiziksel aktivitenin psikolojik işlevselliği destekleyici rolü vurgulanmıştır. Sonuçlar, belirsizlikle başa çıkma ve duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesinin saldırganlığı azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between intolerance of uncertainty, emotion regulation skills and aggression in adults. The sample consists of 262 healthy adults aged between 18 and 65 (180 females, 82 males), selected through convenience sampling across Turkey. Participants completed a Demographic Information Form, the Intolerance of Uncertainty Scale–Short Form (IUS-12), the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), and the Brief Aggression Questionnaire (BAQ-12). The data were analyzed with Pearson correlation and group comparisons (t-test, ANOVA) in the correlational survey model research. The findings show that the level of intolerance of uncertainty is positively correlated with aggression tendency. In addition, it was found that individuals with high levels of intolerance of uncertainty used maladaptive emotion regulation strategies more frequently and those who exhibited aggression had difficulty in regulating their emotions. While male participants exhibited significantly higher aggression scores compared to females, no gender differences were observed in intolerance of uncertainty. Additionally, individuals with shorter sleep durations had higher scores in both aggression and intolerance of uncertainty, whereas those engaging in regular physical activity showed lower levels of aggression and more functional emotion regulation skills. These results were discussed in a manner consistent with the literature and the role of sleep and physical activity in supporting psychological functioning was emphasized. The results suggest that improving coping with uncertainty and emotion regulation skills may reduce aggression.