Turizmde paylaşım ekonomisinin vergilendirilmesi
Taxation of the sharing economy in tourism
- Tez No: 965024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı turizmde paylaşım ekonomisinin vergilendirilmesinin nasıl olabileceğine yönelik olarak bir vergilendirme model önerisi ortaya koymaktır. Bu amaçla, 19 vergi uzmanı katılımcı ve 15 turizm paylaşım ekonomisinde hizmet sunan girişimci katılımcı olmak üzere toplam 34 katılımcı ile yarı-yapılandırılmış mülakat soruları ile görüşmeler yapılarak nitel veri toplanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde paylaşım ekonomisine yönelik kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde turizm endüstrisinde vergilendirme ve paylaşım ekonomisinin vergilendirilmesinin Türkiye Cumhuriyeti vergi kanunları karşısındaki durumu üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, veriler yazılı ortama aktarılarak deşifre edilmiş ve tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin güvenirliğini artırmak ve bulguların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlı, orijinal görüşme transkriptlerinden alınan özgün alıntılar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, turizmde paylaşım ekonomisinin vergilendirilmesi ile ilgili dört ana tema ortaya konmuştur; vergilendirme zorlukları, vergilendirme sisteminin kurulması, verginin harcanacağı yer ve gelecekte vergilendirmenin evrimi. Araştırma bulguları ışığında“Turizm Paylaşım Ekonomisi Detaylı Vergilendirme Model Önerisi”ve“Turizm Paylaşım Ekonomisi Özet Vergilendirme Model Önerisi”olmak üzere iki model önerisi geliştirilmiştir. Araştırma sonuçları, turizmde paylaşım ekonomisinin vergilendirilmesine yönelik olarak hazırlanacak olan vergi kanunları ve vergi düzenlemelerine yardımcı olacak önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to present a taxation model proposal regarding how the sharing economy in tourism and hospitality can be taxed. For this purpose, the qualitative data were collected by interviewing 34 participants, 19 tax expert, and 15 entrepreneur participants providing services in the tourism sharing economy using semi-structured interview questions. The research consists of three parts. The first part focuses on the concepts of the sharing economy. The second part focuses on the status of taxation in the tourism industry and the taxation of the sharing economy about Turkish tax laws. In the last part, the data was transcribed into written form and analyzed using thematic analysis. To increase the reliability of the data and to help better understand the findings, original quotes taken from the original interview transcripts were also used. As a result of the research, four main themes related to the taxation of the sharing economy in tourism have been identified: taxation difficulties, the establishment of the taxation system, the place where the tax will be spent, and the evolution of taxation in the future. In light of the research findings, two model proposals were developed:“Tourism Sharing Economy Detailed Taxation Model Proposal”and“Tourism Sharing Economy Summary Taxation Model Proposal”. The research results have provided important information that will help prepare tax laws and regulations for the taxation of the sharing economy in tourism.