Uluslararası tahkimde üçüncü kişi finansmanı
Third party funding in international arbitration
- Tez No: 965033
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada uluslararası tahkimde üçüncü kişi finansmanı incelenmiştir. Öncelikle, üçüncü kişi finansmanı tahkim alanında gelişmekte olan bir kavram olduğu için ulusal mevzuatlardaki ve çeşitli uluslararası kural ve düzenlemelerdeki tanımı ortaya konmuştur. Sonrasında üçüncü kişi finansmanı sürecinin ortaya konması bakımından fon ilişkisi incelenmiş ve diğer finansman türleri ile mukayesesi yapılmıştır. Üçüncü kişi finansmanı Türk hukukunda herhangi bir düzenlemeye konu olmadığından Türk hukuku bakımından değerlendirmeler yapılmıştır. Üçüncü kişi finansmanının tahkim yargılaması üzerindeki etkileri bakımından menfaat çatışması durumu ile üçüncü kişi finansmanının ifşasına yönelik güncel durum ortaya konmuştur. Ayrıca üçüncü kişi finansmanın yargılama masrafları üzerindeki etkisi bağlamında hem masraflar için teminat kararı hem de yargılama giderlerinin dağılımı noktasında hakemlerin yetkisi ve güncel kararlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, third party funding in international arbitration was examined. Firstly, since third party funding is a developing concept in the field of arbitration, its definition in national legislations and various international rules and regulations has been put forward. After that, the fund relationship was examined in terms of setting out the third-party funding process and a comparison was made with other types of financing. Since third party funding is not subject to any regulation in Turkish law, evaluations have been made in terms of Turkish law. In terms of the effects of third party funding on the arbitration proceedings, the conflict of interest situation and the current situation regarding the disclosure of third party financing have been revealed. Moreover, within the context of the impact of third-party funding on costs, the jurisdiction of arbitrators, as well as current decisions, has been discussed concerning both security for costs and the allocation of costs.