ZnCo2O4-Laponite D Nanokompoziti Kullanılarak Kloramfenikol Tayini için Elektrokimyasal Sensör Hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor for determination of chloramphenicol using ZnCo2O4-laponite D nanocomposite
- Tez No: 965058
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, hayvan tedavisinde kullanılan ve aşırı ya da rastgele kullanımı nedeniyle insanların da maruz kaldığı bir antibiyotik olan kloramfenikolün (CAP) elektrokimyasal tayini amaçlanmıştır. Öncelikle, laboratuvar ortamında yüzey baskılı elektrot (LabSPE), ekran baskı teknolojisi kullanılarak polikarbonat yüzey üzerine karbon ve gümüş mürekkeplerinin uygulanmasıyla hazırlanmıştır. Ardından, CAP'ın elektrokimyasal analizinde kullanılmak üzere, çalışma elektrot yüzeyi ZnCo2O4 ve Laponite D (LapD) maddelerinden oluşan ZnCo2O4-LapD nanokompoziti ile modifiye edilmiştir. Hazırlanan sensör malzemelerinin yapısal ve morfolojik özellikleri FT-IR, XRD, XPS, TEM ve FESEM-EDX analizleriyle kapsamlı olarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, ZnCo2O4 ve LapD konsantrasyonlarının, kompozit film kalınlığının ve tampon çözeltisinin pH değerinin elektrokimyasal sinyal üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Modifiye edilen yüzey baskılı elektrot 0,01–5 µM ve 5–150 µM konsantrasyon aralıklarında doğrusal cevaplar göstermiş; gözlenebilme sınırı ise, 7×10-3 µM olarak belirlenmiştir. Geliştirilen sensör, gerçek numunelerde CAP tayinini test etmek üzere süt, bal ve tavuk eti gibi hayvansal numunelere başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the electrochemical determination of chloramphenicol (CAP), an antibiotic used in animal treatment and to which humans are also exposed due to excessive or random use. Firstly, a screen-printed electrode (LabSPE) was prepared in the laboratory by applying carbon and silver inks on a polycarbonate surface using screen printing technology. Then, the surface of the working electrode surface was modified with ZnCo2O4-LapD nanocomposite consisting of ZnCo2O4 and Laponite D (LapD) substances to be used in the electrochemical analysis of CAP. The structural and morphological properties of the prepared sensor materials were comprehensively characterized by FT-IR, XRD, XPS, TEM, and FESEM-EDX analyses. Additionally, the effects of the concentrations of ZnCo2O4 and Laponite D, the thickness of the composite film, and the pH of the buffer solution on the electrochemical signal of the prepared sensor were thoroughly investigated. The modified screen-printed electrode showed linear responses in the concentration ranges of 0.01–5 µM and 5–150 µM, with a detection limit determined as low as 7×10-3 µM. Finally, the developed sensor was successfully applied for the detection of CAP in animal-derived samples such as milk, honey, and chicken.