Epoksitlenmiş keten tohumu yağ içerikli biyopolimer filmlerin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation and properties investigation of epoxidized linseed oil based biopolymer films
- Tez No: 965059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SOYDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ORAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Epoksi reçine ince filmleri, kaplama malzemeleri ve yalıtkan filmler gibi çeşitli uygulamalarda giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. Bitkisel yağlardan elde edilen biyoreçineler, petrol içerikli termoset reçinelere sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır. Bu nedenle, biyobazlı içeriğe sahip yeni film veya kaplama materyallerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, keten tohumu yağından (LO) epoksidasyon yoluyla epoksitlenmiş keten tohumu yağı (ELO) sentezlenmiş ve bisfenol A tipi epoksi reçine (ER) ile 3:2 ağırlık oranında karıştırılarak biyoiçerikli bir matris elde edilmiştir. ELO, FTIR analizleri ile karakterize edilmiş ve iyot sayısı ile epoksit grubu tayinleri gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan filmler, farklı oranlarda (%1, 3, 5, 7, 10 ve 15 ağırlıkça) ilave edilen Aynısefa çiçeği yağı (CldO) ile oluşturulmuş ve bu filmler; antibakteriyel, mekanik, termal, şişme davranışı, su içeriği, su buharı geçirgenliği, kimyasal dayanım ve biyobozunabilirlik özellikleri açısından incelenmiştir. Aynısefa çiçeği yağı ilavesi ile özellikle %10 CldO oranına kadar filmlerin çekme mukavemetinde dikkate değer bir artış gözlemlenmiştir. ELO ve CldO katkısı, film kalınlığında azalmaya yol açmıştır. Tüm film örneklerinin pH değerleri 7.1 ile 7.2 arasında bulunmuş ve bu değerlerin cilt pH'ı ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Filmlerin su buharı geçirgenlik oranları (WVTR) oldukça düşük olup 0.0082–0.0661 g/(m²·gün) aralığında ölçülmüştür. Ayrıca, CldO içeren filmler bazı patojen bakterilere karşı antibakteriyel aktivite göstermiştir. Biyobozunabilirlik performansı da CldO oranındaki artışla birlikte yükselmiş ve %15 CldO içeren filmde 42 gün sonunda biyolojik bozunma oranı %15.34 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epoxy resin thin films are increasingly used in applications such as coating materials and insulating films. Bioresins produced from vegetable oils are a sustainable alternative to petroleum-based thermoset resins. Therefore, developing new films or coatings with bio-based content is essential. In this study, epoxidized linseed oil (ELO) was synthesized from linseed oil (LO) and blended with epoxy resin (ER) at a 3:2 wt ratio to obtain a bio-based matris. The ELO was characterized by FTIR and determination of iodine and epoxide groups. The films formed by adding calendula oil (CldO) at various concentrations (1-3-5-7-10-15 wt%) were characterized for their antibacterial, mechanical, thermal, swelling, water content, water vapor permeability, chemical resistance, and biodegradation properties. A remarkable enhancement in the film's tensile strength was noted, including up to 10 wt% CldO. The thickness of the film samples was reduced due to ELO and CldO. The pH values of all film samples ranged from 7.1 to 7.2, which is compatible with the skin's pH. The film's water vapor permeability ratio (WVTR) was relatively low, ranging from 0.0082 to 0.0661 g/(m2*d). Films with CldO showed antibacterial activity against some pathogenic bacteria. The biodegradation also increased with the increase in the CldO ratio, which was 15.34% for the 15 wt% CldO film over the 42 days