Stratiomys (Diptera: Stratiomyidae) cinsine ait bazı türlerin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analysis of some species belonging to the genus stratiomys (diptera: Stratiomyidae)
- Tez No: 965057
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Stratiomys türlerinin morfolojik ve moleküler analizlerini içermektedir. Çalışmada, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Entomoloji Laboratuvarı'nda bulunan Stratiomys cinsine ait koleksiyon örneklerinden yararlanılmıştır. Morfolojik analizde, toplam 25 bireyden (10 erkek ve 15 dişi) yüksek çözünürlüklü mikroskopla tüm vücut yapıları, kanat, abdomen ve anten gibi önemli morfolojik karakterler incelenmiştir. Ayrıca, şüphe uyandıran örnekler için genital organlar üzerinde diseksiyon yapılmış, genitaller temizlenerek gliserin içinde muhafaza edilmiştir. Moleküler analizde, türlerin DNA izolasyonu QIAGEN DNeasy kitleri ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen DNA örnekleri PCR yöntemiyle mitokondriyal DNA'nın COI (Sitokrom C Oksidaz I) gen bölgesi amplifiye edilmiştir. PCR işlemi sırasında, uygun primerler kullanılarak istenilen gen bölgesi çoğaltılmıştır. Sonrasında, elektroforez yöntemiyle PCR ürünleri agaroz jel üzerinde ayrılmış ve UV ışığı altında görüntülenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Stratiomys türlerinin morfolojik tanımlamaları detaylı bir şekilde yapılmış, aynı zamanda moleküler analizler ile türlerin genetik çeşitliliği hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bu türlerin faunistik özellikleri Türkiye'nin biyolojik çeşitliliği açısından önemli bir yer tutmakta olup, elde edilen bulgular, gelecekte yapılacak taksonomik çalışmalar için referans teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
This study includes morphological and molecular analyses of Stratiomys species in Turkey. The study utilizes collection specimens of the Stratiomys genus from the Entomology Laboratory of the Biology Department at Selçuk University, Faculty of Science. In the morphological analysis, the body structures, wings, abdomen, and antennae of a total of 25 individuals (10 males and 15 females) were examined under a high-resolution microscope, focusing on key morphological characteristics. Additionally, dissection was performed on genital organs of suspicious specimens, and the genitals were cleaned and preserved in glycerin. In the molecular analysis, DNA extraction from the species was carried out using QIAGEN DNeasy kits, and the mitochondrial DNA COI (Cytochrome C Oxidase I) gene region was amplified using PCR. Appropriate primers were used to amplify the desired gene region during the PCR process. Subsequently, PCR products were separated using agarose gel electrophoresis and visualized under UV light. As a result of this study, detailed morphological descriptions of Stratiomys species were made, and molecular analyses provided information about the genetic diversity of the species. These species' faunistic characteristics hold significant importance for Turkey's biological diversity, and the findings obtained may serve as a reference for future taxonomic studies.