Effect of epoxidized soybean oil and synthetic resins impregnation and densification on poplar and alder wood properties
Epoksitlenmiş soya yağı ve sentetik reçinelerin yoğunlaştırılmış kavak ve kızılağaç odun özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 870687
  2. Yazar: ANTENEH GEZAHEGN KEBEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Düşük yoğunluklu Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. Barbata) ve Kavak (Populus tremula) odunları Epoksitlenmiş soya yağı (ESO) ve sentetik reçineler (Epoksi, Melamin formaldehit, Vinil ester) ile Epoksitlendirilmiş soya yağı ve Epoksi Karışımı (70:30) ile emprenye sonrası yoğunlaştırılma işlemine tabi tutulmuşlardır (%25 ve %40). 100-150 kg/m3 aralığında hedeflenen gerçekleştirilmiştir. Emprenye edilen ve yoğunlaştırma işlemine tabi tutulan örneklerde geri esneme (Set recovery), su alma, su itici etkinlik, boyutsal kararlılık, mekanik özellikler (darbe testi, basınç direnci, eğilme ve eğilmede elastikiyet modülü ve Shore D-sertliği) ve termal test değerlendirilmiştir. Epoksi reçineleri ile emprenye edilen kavak odununda %25 ve %40 yoğunlaştırma işlemi için, geri esneme oranları %1,02 ve %3,89 olarak bulunmuştur. Kızılağaç odununda %25 ve %40 sıkıştırma için bu değerler sırasıyla %4,88 ve %5,88 olarak tespit edilmiştir. Melamin Formaldehit emdirilmiş ve yoğunlaştırılmış odun, geri esnemeyi azaltmada %9 ile %12 arasında değişen değerlerle en yüksek ikinci etkinliği göstermiştir. Yalnızca ESO ile emprenye edilmiş örneklerin geri esneme oranı, %39 ila %62 arasında değişen oranlarda düşük performans sergilemiştir. Ancak, ESO ve Epoksi kombinasyonu sayesinde geri esneme önemli ölçüde iyileştirilmiştir (%11 ile %28 oranında). Uygulanan tüm emprenye maddelerinde, boyutsal kararlılık ve mekanik özelliklerde iyileşmeler bulunmuştur. Yoğunlaştırılmış örneklerin mekanik özellikleri sıkıştırma derecesi arttıkça artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low-density Alder (Alnus glutinosa subsp. Barbata) and Poplar (Populus tremula) wood were impregnated with epoxidized soybean oil (ESO) and synthetic resins (Epoxy, Melamine Formaldehyde, Vinyl Ester, and Blend of ESO and Epoxy (70:30)) and subsequently densified (25% and 40%). The retention level used was in the range of 100–150 kg/m3. The set recovery, water absorption, water repellent efficiency, anti-swelling efficiency, mechanical properties (impact bending test, compression strength, MOR and MOE, and Shore D-hardness), and thermal resistance of impregnated and densified wood were evaluated. For epoxy impregnation, the densified set recovery was 1.02% and 3.89% for 25% and 40% densification, respectively, in the case of poplar wood, while for alder wood, these values were 4.88% and 5.88%, respectively. Melamine formaldehyde impregnated and densified wood demonstrated the second highest effectiveness in reducing the set recovery, with values ranging from 9% to 12%. The set recovery of wood impregnated with ESO alone exhibited poor performance, ranging from 39% to 62%. However, through the combination of ESO and Epoxy, the set recovery significantly decreased to a range of 11% to 28%. All treatment approaches employed yielded enhancements in dimensional stability and mechanical properties. Mechanical properties of densified samples increased with compression ratios, except in the case of melamine formaldehyde impregnated and densified poplar wood.