Dünya ekonomik krizlerinin karşılaştırılması : 1929 ve 2008 krizleri
Comparison of world economic crises: 1929 and 2008 crises
- Tez No: 965075
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1929 Ekonomik Bunalımı dünyada görülen en büyük ekonomik kriz olarak nitelendirilmektedir.1929 yılında New York Menkul Kıymetler Borsası'nda yaşanan sert değer kayıplarıyla tetiklenen finansal daralma, kısa sürede önce ABD'de ardından finansal ve ticari bağları yoğun olan Avrupa ülkelerinde ve nihayetinde diğer ülkelerde de belirgin refah ve üretim kayıplarına yol açmıştır . Bu süreç, yalnızca mal ve hizmet fiyatlarında düşüşe neden olmakla sınırlı kalmamış; toplam talepte keskin daralmalar yaratmış, dış ticaret hacmini ve işlem gören mal miktarını belirgin biçimde azaltmıştır.1929 Ekonomik Bunalımın ardından yaşanan en kapsamlı kriz olarak kabul edilen 2008 Ekonomik Krizi benzer şekilde ABD'de ortaya çıkmış ve sistematik bir yayılım göstererek başta Avrupa ülkelerin olmak üzere çok sayıda ülke ekonomisi üzerinde derin ve eş zamanlı etki yaratmıştır . 2008'de finansal piyasalarda yaşanan şok, bankacılık sistemi ve piyasa temelli finansman kanallarındaki aksaklıklar aracılığı ile hızla reel sektöre sirayet etmiş ve ülke ekonomilerinde ciddi daralmalar yaşanmasına neden olmuştur . Bu çalışmada 1929 Ekonomik Bunalımı ile 2008 Ekonomik Krizi'nin gerek çıkış nedenleri gerekse de gelişimi açısından benzerlikleri ve farklılıkları incelenerek, krizlerin makroekonomik etkileri ve uygulanan politikaların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1929 Economic Crisis is considered the greatest economic crisis the world has ever seen. The financial downturn triggered by the sharp decline in value experienced on the New York Stock Exchange in 1929 quickly led to significant losses in prosperity and production, first in the United States, then in European countries with strong financial and commercial ties, and finally in other countries as well. This process did not merely result in a decline in the prices of goods and services; it also caused sharp contractions in total demand, significantly reducing the volume of foreign trade and the quantity of goods traded. The 2008 Economic Crisis, considered the most comprehensive crisis since the 1929 Economic Depression, similarly emerged in the United States and spread systematically, creating a deep and simultaneous impact on the economies of many countries, particularly European countries.The shock experienced in financial markets in 2008 quickly spread to the real sector through disruptions in the banking system and market-based financing channels, The shock experienced in financial markets in 2008 quickly spread to the real sector through disruptions in the banking system and market-based financing channels, leading to serious contractions in national economies. This study examines the similarities and differences between the 1929 Economic Depression and the 2008 Economic Crisis in terms of their causes and development, and compares the macroeconomic effects of the crises and the policies implemented.