Türkiye'de finansal krizler ve bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması: 1994 ve 2001 krizlerinin karşılaştırılması
The financial crises in Turkey and the restructuring applications of the banking sector: Comparison 1994 and 2001 of crises
- Tez No: 294642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yaşanan finansal krizlere bakıldığında ülke ekonomilerini etkilemesi nedeniyle krizlerin önemi artmaktadır. Dolayısıyla yaşanan krizlerin ne olduğu, neden kaynaklandığı araştırma konusu olmuştur. Çalışmamızın birinci bölümde finansal kriz teorisi incelenmiştir. Bu bölümde finansal krizin anlamı, türleri, neden kaynaklandığı ve buna göre alınabilecek politikalara değinilmiştir. İkinci bölümde ise bankacılık krizleri ve bankacılık sektörünün yeniden yapılandırması incelenmiştir. Bu bölümde bankacılık krizlerine torik olarak değinilmiş ve Türkiye'de bankacılık sektörünün yeniden yapılandırması uygulamalarına değinilmiştir. Türk bankacılık sektörü, 2000'li yıllara gelindiğinde, Kasım 2000 ve Şubat 2001 Krizlerinin yaşanmasından sonra bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması, bankaların mali yapı sorunlarının çözümlenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yaşanan finansal krizler anlatılmıştır. Dünya ekonomik konjonktürüne bağlı olarak, Türk bankacılık sektöründe de, 1980'li yıllardan 2000'li yıllara kadar geçen sürede, bir dizi önemli bankacılık ve finans odaklı mali krizler yaşanmıştır. Bu krizlerin başlıcaları; 1982 Bankerler Krizi, 1990 Körfez Krizi, 1994 5 Nisan Krizi, 1997 Asya ve 1998 Rusya Krizleri ve 2000 Kasım ve 2001 Şubat Krizleridir. Dördüncü bölümde ise 5 Nisan 1994, Kasım 2000 ile Şubat 2001 Krizlerinin bankacılık sektörüne etkileri incelenmiştir. Bu bölümde yaşanan üç büyük krize değinilmiş ve bankacılık sektörüne etkileri incelenmiştir. 1980 sonrasında yaşanan en büyük kriz olarak 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri gösterilebilir. 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri ülke ekonomisinin dibe vurmasına neden olmuştur. Yaşanan finansal krizlerden sonra ekonomik programlar uygulanmış ve buna göre ekonomiye yön verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Once it is looked into the recent financial crises,the importance of the crisis has increased by effecting national economies.Therefore;it has been a study that examines what the recent crises are and why these crises result from.In the first part of our study,the financial crisis theory has been examined.In this part,it is referred to the meaning of the financial crisis,why it results from and political actions are taken.In the second part,banking crisis and the restructuring of banking sector have been analysed.In this part;banking crises are theoretically mentioned and in Turkey,the restructuring applications of the banking sector are referred.In 2000?s;after November 2000 and February 2001?s crises, Turkish banking sector is inevitable that the restructuring of the banking sector and its financial problems are solved.In the third part,it is told that Turkey has experienced financial crises.During the passing time from 1980?s until 2000?s;a range of banking and finance crises have been occured in Turkish banking sector as depending the World Economic Conjucture.Some of them are:the Bnakers Crisis of 1982,the Gulf Crisis of 1990,in 1994 5 April Crisis,1997 Asia and 1998 Russia Crises and 2000 November and 2001 February Crises.In the fourth part,the effects of 5 April 1994,November 2000 and February 2001 Crises on banking sector have been analyzed.In this part,it is referred the three biggest economic crisis and examined its effects on the banking sector.After 1980s,as the biggest crisis,November 2000 and February 2001 can be shown.The November 2000 and February 2001 crises cause the decline of national economy.After the financial crises,economic plan was implemented and thank to this,economy was directed.