Sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü
The policyholder's obligation to notify
  1. Tez No: 965123
  2. Yazar: HAMİT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Sigorta sözleşmesi, sigortacı ile sigorta ettiren arasındaki sinallagmatik bir sözleşmedir. Bu sözleşme türünde sigortacı, belirli bir rizikoyu üstlenmeyi taahhüt ederken sigorta ettiren de bu teminat karşılığında prim ödeme borcunu üstlenir. Taraflar, karşılıklı edimler arasındaki dengeyi sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü ile kurmaktadır. Sigorta hukukunda beyan yükümlülüğü, sigorta ettirenin dürüstlük ilkesine uygun şekilde hareket ederek, sigorta sürecine ilişkin tüm önemli hususları sigortacıya bildirme zorunluluğunu ifade eder. Bu yükümlülük, sigortacının rizikoyu doğru değerlendirebilmesi ve prim-riziko dengesini kurabilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Beyan yükümlülüğü, taraflar arasında sigorta sözleşmesinin kurulması ile ortaya çıkan diğer yükümlülük ve borçları da doğrudan etkilemektedir. Sözleşme öncesinde sigorta ettirenin doğru ve eksiksiz bilgi vermesi, sigortacının rizikonun niteliğini anlamasına ve buna uygun bir prim belirlemesine olanak tanır. Yanlış ya da eksik beyan sigortacının yanlış değerlendirme yapmasına neden olabilir ve bu durum prim riziko dengesinin sağlıksız bir şekilde kurulmasına sebep olur. Sözleşme süresince sigorta ettirenin sigortalanan menfaatte meydana gelen değişiklikleri beyan yükümlülüğü devam eder. Rizikonun ağırlaşması durumunda sigorta ettiren, sigortacıya beyanda bulunmalıdır. Bu sayede sigortacı ister sigorta sözleşmesini feshedebilir isterse değişen koşullara uyarlayarak prim farkı talep edebilir. Bu yükümlülük, sigorta sözleşmesinin süreklilik yapısını ve prim-riziko dengesinin korunmasını sağlar. Rizikonun gerçekleşmesi durumunda sigorta ettirenin beyanları, rizikonun sigorta teminatına dahil olup olmadığını, zararın miktarını ve sigortacının olası rücu haklarını belirlemede kritik bir öneme sahiptir. Riziko gerçekleştiğinde beyan yükümlülüğünün gereği gibi yerine getirilmemesi sigortacının edim yükümlülüğünü kısmen ya da tamamen ortadan kaldırabilir.
Özet (Çeviri)
An insurance contract is a synallagmatic contract between an insurer and an insured. In this type of contract, while the insurer undertakes to undertake a certain risk, the policyholder undertakes the obligation to pay a premium in return for this guarantee. The balance between the mutual obligations between the parties is established by the declaration obligation of the insurer. In insurance law, the duty of disclosure refers to the obligation of the policyholder to act in accordance with the principle of good faith and to notify the insurer of all important matters regarding the insurance process. This obligation is of great importance for the insurer to assess the risk correctly and to establish the premium-risk balance. The declaration obligation directly affects the other obligations and liabilities arising from the establishment of the insurance contract between the parties. Accurate and complete information provided by the policyholder prior to the contract enables the insurer to understand the nature of the risk and determine a premium accordingly. Incorrect or incomplete declaration may cause the insurer to make an incorrect assessment and this may lead to an unhealthy establishment of the premium-risk balance. During the term of the contract, the policyholder's obligation to declare the changes occurring in the insured interest continues. In case of aggravation of the risk, the policyholder must make a declaration to the insurer. In this way, the insurer can either terminate the insurance contract or demand a premium difference by adapting it to changing conditions. This obligation protects the continuity structure of the insurance contract and ensures that the premium-risk balance is maintained. In the event of the occurrence of the risk, the declarations of the policyholder are critical in determining whether the risk is included in the insurance coverage, the amount of the loss and the possible recourse rights of the insurer. Failure to duly fulfil the declaration obligation when the risk occurs may partially or completely eliminate the insurer's performance obligation.