Görsel hafızada büyüklük duygusu
Sense of size in visual memory
  1. Tez No: 965133
  2. Yazar: FIRAT PAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Görsel hafızamız, doğanın muhteşem güzelliklerini kavramak için bize sonsuz olanaklar sunar. Bunlar; insanın doğduğu coğrafya, günlük yürüyüşlerinden gezdiği patika yollar, ormanlar, dere kenarlarıdır. Bazen coğrafyanın en belirgin özelliklerden olan dağ manzaraları, insanı büyüleyen ve içsel bir büyüklük duygusu yaratan görsellerdir. Dağların görkemi, insanın fiziki sınırlarını aşan büyüklüğü ve yüceliği; kimi zaman büyüler ve doğanın yüceliğinin farkına varmasını sağlar. Bu tezde, Modern ve Çağdaş sanatın doğrultusunda, dağların büyüsüne, geçmiş ve şimdiki kültür, din, iktidar ve mitolojisine odaklanacaktır. Öte yandan ele alınan tezde, dağların bize mekânsal büyüklük ve yücelik duygusu verdiğini görsel çalışmalar üzerinden keşfedilecek. Kişisel sanat pratikleri doğrultusunda; görsel hafızanın sanattaki yeri ve önemine değinecektir. Tez kapsamında yapılacak çalışmalar yücelik, büyüklük, doğa ve dağ manzaraları temelinde oluşturulan atmosfer ve imgeler etrafında şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
Our visual memory offers us endless opportunities to grasp the magnificent beauties of nature. These; The geography where a person was born, the paths, forests and stream banks that he walks on daily. Mountain landscapes, which are sometimes the most distinctive features of geography, are visuals that fascinate people and create an inner sense of grandeur. The magnificence of the mountains, their size and sublimity that exceeds the physical limits of man; Sometimes it fascinates and makes one realize the magnificence of nature. This thesis will focus on the magic of mountains, past and present culture, religion, power and mythology, in line with Modern and Contemporary art. On the other hand, in the thesis discussed, it will be discovered through visual studies that mountains give us a feeling of spatial size and sublimity. In line with personal art practices; will touch upon the place and importance of visual memory in art. The studies to be carried out within the scope of the thesis will be shaped around the atmosphere and images created on the basis of sublimity, greatness, nature and mountain views.