Üniversite öğrencilerinde sağlık anksiyetesinin aşı karşıtlığına etkisi
The effect of health anxiety on vaccine hesitancy among university students
  1. Tez No: 965132
  2. Yazar: GİZEM KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA (İREN) AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde sağlık anksiyetesi ile aşı karşıtlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, bu ilişki üzerinde sosyodemografik değişkenlerin etkisini incelemek ve farklı fakülteler ve farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören öğrenciler arasında sağlık anksiyetesi ve aşı karşıtlığı düzeylerindeki farklılıkları ortaya koymak. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve yordayıcı tipteki çalışma, 2025 yılında bir devlet üniversitesinin Tıp Fakültesi (1. ve 6. sınıf), Spor Bilimleri Fakültesi (1. ve 4. sınıf) ve İlahiyat Fakültesi (1. ve 4. sınıf) öğrencilerinden oluşan toplam 345 katılımcı ile yürütülmüştür. Belirlenen fakülteler için gerekli izinler alındıktan sonra planlanan günlerde öğrenciler ile görüşüldü ve toplu şekilde öğrencilere çalışma ile ilgili bilgi verildi. Gönüllü öğrencilerden bilgilendirilmiş onamları alınarak veri formlarını doldurmaları istendi. Veriler; Sosyodemografik Veri Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği-Kısa Versiyon ve Aşı Karşıtlığı Ölçeği-Uzun Form kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyonu ve doğrusal regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık anksiyetesi ile aşı karşıtlığı arasında doğrudan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between health anxiety and vaccine hesitancy among university students, to examine the effects of sociodemographic variables on this relationship, and to identify differences in health anxiety and vaccine hesitancy levels among students from different faculties and class levels. Materials and Methods: The cross-sectional and analytical study was conducted in 2025 with a total of 345 participants, consisting of students from the Faculty of Medicine (1st and 6th years), the Faculty of Sport Sciences (1st and 4th years), and the Faculty of Theology (1st and 4th years) of a state university. After obtaining the necessary permissions for the selected faculties, the students were approached on the scheduled days, and detailed information about the study was provided collectively. Voluntary students were asked to provide informed consent and complete the data forms. Data were collected using a Sociodemographic Data Form, the Short Version of the Health Anxiety Inventory, and the Long Form of the Vaccine Hesitancy Scale. For the analyses, descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis test, Spearman's correlation, and linear regression methods were employed. Results: No direct significant relationship was found between health anxiety and vaccine hesitancy.