Görsel sanatlar dersinin zihinsel engelli öğrencilerin bilişsel beceri edinimlerine katkısına yönelik öğretmen görüşleri(Ankara ili örneği)
Teachers opinions about contribution to aquisition of cognitive skills of visual arts lessons to mentally disabled students (Ankara province, example)
  1. Tez No: 331656
  2. Yazar: SONGÜL AKÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ALTAN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada, (Ankara İl'i Örneği) görsel sanatlar dersinin zihinsel engelli öğrencilerin bilişsel beceri edinimlerindeki katkısı değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 2011-2012 eğitim- öğretim yılında eğitim uygulama okulunda görev yapmakta olan, görsel sanatlar dersini veren 197 öğretmen içerisinde 10'unu görsel sanatlar öğretmenleri ve 187'sini özel eğitim öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemi ise Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mevcut 14 eğitim uygulama okulu iken 2011-2012 eğitim-öğretim yılında faaliyet gösteren 13 eğitim uygulama okulu olması nedeniyle araştırmanın evreni de 13 eğitim uygulama okulu belirlenmiştir. Bu araştırma kapsamında, faaliyette olan 13 eğitim uyguma okulu birebir ziyaret edilerek anket formu kullanılmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgiler, SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin algı puanlarının görsel sanatlar ya da özel eğitim alanında olma durumuna göre, istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla Mann Whitney U testi ve öğretmenlerin cinsiyetlerine göre algı puanlarının bayan ya da erkek olma durumuna göre, istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla ise t- testi kullanılmıştır. Analizlerin sonuçları aritmetik ortalama (c) ve anlamlılık (p) değerlerine dayalı olarak yorumlanmıştır.Araştırmada:Görsel sanatlar öğretmenleri ile özel eğitim öğretmenleri, görsel sanatlar eğitimi dersinin, öğrencilerin renk ve boyut kavramları, yazı yazma, sayı sayma ve tane kavramı, problem çözme ve yazı araç gereçlerini kullanabilme, çizgi çizme, eşleme ve ayırt etme, biçim ve şekil, boyut, konum, sınırlı boyama, renk kavramı, görsel hafıza, akılda tutma, sınıflama ve gruplama, çevre ile ilgili gözlemlerini, izlenimlerini, duygularını ve düşüncelerini çizgisel, renksel veya şekillendirme olarak yansıtabilme, büyüklük-küçüklük, uzunluk-kısalık, kalınlık incelik ve azlık-çokluk kavram becerilerinin ediniminde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, görsel sanatlar öğretmenleri ile özel eğitim öğretmenleri arasında ortalama puanlar incelendiğinde küçük bir fark gözlenmektedir.Öğretmenlerin cinsiyetlerine göre değerlendirmesinde ise, görsel sanatlar eğitimi dersinin, öğrencilerin biçim ve şekil kavramı, boyut kavramı, konum, yazı yazma becerileri, görsel hafıza becerileri, akılda tutma becerileri, çevre ile ilgili gözlemleri, izlenimlerini, duygularını ve düşüncelerini çizgisel, renksel veya şekillendirme olarak yansıtabilme becerilerinin gelişiminde katkısı konusunda bayan ve erkek öğretmenler arasında anlamlı bir fark bulunmakla birlikte; çizgi çizme eşleme ve ayırt etme, sayı sayma ve tane kavramı, sınırlı boyama renk kavramı, sınıflama ve gruplama, problem çözme, yazı araç gereçlerini kullanabilme, büyüklük-küçüklük, uzunluk-kısalık, kalınlık incelik ve azlık-çokluk kavram becerilerinin ediniminde ise bayan ve erkek öğretmenler arasında anlamlı bir fark bulunmadığı gözlenmektedir. Ayrıca, araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
June 2012In this research, it is evaluated that Visual Arts lessons contribution to mentally disabled students cognitive skill acquisition (Ankara province, example). Universe of the research consists of 10 visual arts teachers and 187 special education teachers in for 197 teachers who teach visual arts lessons that works in training schools affiliated to Ankara Directorate of National Education in 2011-2012.Because one training school is inactive instead of 14, example of the research consists of 13 training schools which are active and affiliated to Ankara Directorate of National Education in 2011-2012. As part of the research 13 active training schools were visited and conducted a questionnaire in person. Data acquired from questionnaire form is analyzed in SPSS program. Thus, In order to determine the statistical difference on teachers? perception points; according to branches whether being visual arts or special education, Mann Whitney U test is utilized and in order to determine the difference in points according to genders, independent samples t-test is utilized. Results of the analysis explained according to mean and p values.In the research:No significant difference is found between visual arts teachers and special education teachers on students? acquisition of; color and dimension concepts, writing, counting and piece concepts, problem solving and ability of using writing tools, drawing a line, matching and discriminating skills, shape, size, location concepts, limited painting skills, color concept, visual memory and retention skills, classifyingand grouping skills, skills of reflection the observations, impressions, feelings and thoughts using colors and shapes, magnitude, length, thickness and quantity concepts. But there is a slight difference might be observed when the mean points are analyzed.Between teachers? thoughts according to genders significant difference is found on students? acquisition of; color and dimension and location concepts, writing skills, visual memory skills, retention skills, skills of reflection of observations, impressions, feelings and thoughts using colors and shapes. Between genders, teachers? thoughts did not differ significantly on students? acquisition of drawing a line, matching, discriminating, counting skills and piece concept, limited painting skills, color concept, classifying, grouping, and problem solving skills, ability of using writing tools, magnitude, length, thickness and quantity concepts. Also at the end of this study researcher?s suggestions are introduced depending on the problems emerged.