Okul öncesi çocuklarda duyusal işlemleme, motor ve bilişsel becerilerin okula hazırbulunuşluk ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing, motor and cognitive skills and school readiness in preschool children
  1. Tez No: 735406
  2. Yazar: SELEN AYDÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma okul öncesi çocukların duyusal işlemleme, motor ve bilişsel becerilerinin okula hazırbulunuşluk ile ilişkisini araştırmak için planlandı. Çalışmaya 60-72 ay aralığında anasınıfına giden 140 çocuk katıldı. Katılımcıların duyusal işlemleme becerilerini değerlendirmek için Duyu Profili Anketi (DPA), motor becerilerini değerlendirmek için Bruininks-Oseretsky Testi 2- Kısa Form (BOT2-KF), bilişsel becerileri kapsamında yürütücü işlevlerini değerlendirmek için Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri (ÇDYİE), görsel algı becerilerini değerlendirmek için Görsel Algı Becerileri Testi-3 (GABT-3), okula hazırbulunuşluğunu değerlendirmek için İlkokula Hazır Bulunuşluk Ölçeği (İHBÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between sensory processing, motor and cognitive skills with school readiness of preschool children. 140 children attending kindergarten between 60-72 months were participated in the study. Sensory Profile (SP) was used to assess participants' sensory processing skills, Bruininks-Oseretsky Test 2- Short Form (BOT2-SF) was used to assess motor skills, Childhood Executive Functions Inventory (CHEXI) and Test of Visual Perception Skills-3 (TVPS-3) were used to assess cognitive skills, and the Scale of Readiness Primary School (SRPS) was used to assess the school readiness of children.