Açık jinekolojik onkolojik cerrahilerde epidural analjezi ve erektor spina plan bloğunun intraoperatif ve postoperatif erken dönem sonuçlara etkisi: Prospektif randomize çalışma
The effect of epidural analgesia and erector spina plan block on intraoperative and early postoperative outcomes in open gynecological oncological surgery: A prospective randomized study
  1. Tez No: 965173
  2. Yazar: CEREN GANİDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın birincil amacı, açık jinekolojik onkolojik cerrahilerde torasik epidural analjezi ve erektör spina plan bloğunun postoperatif ilk 24 saatlik süreçte ağrı skorlarına etkilerini karşılaştırmaktır. İkincil olarak intraoperatif opioid kullanım miktarları, hastaların mobilizasyon süreleri, postoperatif ilk kurtarma analjezisi uygulanma süreleri, toplam postoperatif kullanılan opioid miktarları, postoperatif bulantı-kusma varlığı, hasta memnuniyeti ve hastanede kalış süresinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif randomize klinik çalışma, Ocak-Aralık 2024 tarihleri arasında 30-70 yaş arası ASA II-III olan 71 kadın hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile Epidural Analjezi Grubu (EA, n=35) ve Erektör Spina Plan Bloğu Grubu (ESPB, n=36) olarak iki gruba randomize edildi. EA grubuna T10 seviyesinden epidural kateter yerleştirilerek %0.25 bupivakain uygulandı. ESPB grubuna bilateral T8 ve T10 seviyelerinden ultrasonografi eşliğinde her bir seviye için 20 mL %0.25 bupivakain enjekte edildi. Postoperatif ağrı değerlendirmesi NRS (0-10) ile 0., 6., 12. ve 24. saatlerde gerçekleştirildi. BULGULAR: Her iki grupta da tüm zaman dilimlerinde yeterli analjezi sağlandı (NRS<4). Postoperatif 6. saatte EA grubunda NRS skorları ESPB grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük bulundu (3 vs 4, p=0.04). İntraoperatif ve postoperatif toplam opioid tüketimi ile ilk analjezik gereksinimi zamanı gruplar arasında benzer bulundu (p>0.05). ESPB grubunda EA grubuna göre mobilizasyon süresi anlamlı şekilde daha kısa (8.5±4.9 vs 12.6±6.8 saat, p=0.04), hastanede kalış süresi daha az (6.8±1.9 vs 8.7±4.1 gün, p=0.016) ve yoğun bakım yatış gereksinimi daha düşük (%8.3 vs %28.6, p=0.029) olarak tespit edildi. Bulantı-kusma oranları ve hasta memnuniyeti skorları gruplar arasında benzer bulundu. SONUÇ: ESPB, major jinekolojik onkolojik cerrahilerde epidural analjeziye etkili bir alternatif sunmaktadır. Her iki yöntem de yeterli postoperatif analjezi sağlarken, ESPB erken mobilizasyonu kolaylaştırması, hastanede kalış süresini kısaltması ve yoğun bakım gereksiniminini azaltması gibi önemli avantajlar sunmaktadır. Özellikle epidural analjeziye kontrendikasyonu olan veya kardiyovasküler komorbiditesi bulunan hastalarda ESPB güvenli ve etkili bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The primary objective of this study was to compare the effects of thoracic epidural analgesia and erector spinae plane block on postoperative pain scores during the first 24 hours following open gynecologic oncologic surgery. Secondary objectives included evaluation of intraoperative opioid consumption, patient mobilization time, time to first rescue analgesia, total postoperative opioid consumption, presence of postoperative nausea and vomiting, patient satisfaction, and hospital length of stay. MATERIALS AND METHODS: This prospective randomized clinical study was conducted between January-December 2024 on 71 female patients aged 30-70 years with ASA II-III status. Patients were randomized using sealed envelope method into Epidural Analgesia Group (EA, n=35) and Erector Spinae Plane Block Group (ESPB, n=36). The EA group received epidural catheter placement at T10 level with 0.25% bupivacaine. The ESPB group received bilateral ultrasound-guided injections at T8 and T10 levels with 20 mL of 0.25% bupivacaine at each level. Postoperative pain assessment was performed using NRS (0-10) at 0, 6, 12, and 24 hours. RESULTS: Adequate analgesia was achieved in both groups at all time points (NRS<4). EA group showed statistically significantly lower NRS scores compared to ESPB group at postoperative 6th hour (3 vs 4, p=0.04). Total intraoperative and postoperative opioid consumption and time to first analgesic requirement were similar between groups (p>0.05). ESPB group demonstrated significantly shorter mobilization time (8.5±4.9 vs 12.6±6.8 hours, p=0.04), reduced hospital length of stay (6.8±1.9 vs 8.7±4.1 days, p=0.016), and lower intensive care unit admission requirement (8.3% vs 28.6%, p=0.029). Nausea-vomiting incidence and patient satisfaction scores were similar between groups. CONCLUSION: ESPB provides an effective alternative to epidural analgesia in major gynecologic oncologic surgery. While both methods provide adequate postoperative analgesia, ESPB offers significant advantages including facilitation of early mobilization, reduction in hospital length of stay, and decreased intensive care unit requirements. ESPB can be considered as a safe and effective option, particularly in patients with contraindications to epidural analgesia or those with cardiovascular comorbidities