Çatışma çözümü, müzakere süreci ve üçüncü taraflar: Uzlaştırmacı ve arabulucular üzerine bir inceleme
Conflict resolution, negotiation process and third parties: A study on conciliattors and mediators
  1. Tez No: 965188
  2. Yazar: HATİCE UZBOYALI ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, üçüncü tarafların çatışma çözüm ve müzakere süreçlerindeki deneyimlerini, üstlendikleri rolleri, geliştirdikleri çözüm stratejilerini ve süreci şekillendiren bağlamsal faktörleri anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desenin kullanıldığı bu çalışma, Alanya Adliyesi'ne bağlı uzlaştırmacı ve arabuluculardan oluşan 22 katılımcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiş, elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında, çatışma çözüm ve müzakere sürecine etki eden psikolojik, sosyal ve kültürel boyutlar ile üçüncü tarafların sahip olması gereken temel yetkinlikler detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Kollektivist kültürel yapıya sahip toplumlarda çatışma çözüm ve müzakere sürecine etki eden sosyal eşitsizlik, uzlaşı kültürü, üçüncü taraf geleneği ve güven sorunları gibi dinamikler analiz edilerek, literatürde bu alandaki boşluğun giderilmesine katkı sunulmuştur. Bulgular; çatışma çözüm ve müzakere süreçlerinde üçüncü tarafların iletişimi kolaylaştırıcı, adaleti sağlayıcı, ilişkiyi onarıcı ve sürece yön verici roller üstlendiğini göstermekte, süreci etkileyen unsurlara dikkat çekmektedir. Ayrıca çalışma, çatışma ortamında liderlik pozisyonunda bulunan bireyler için duyguların yönetimi, güven inşası, ikna becerileri, empatik yaklaşım, iletişim, güç dengesi ve kültürel duyarlılık konularında yol gösterici veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the experiences of third parties in conflict resolution and negotiation processes, the roles they assume, the solution strategies they develop, and the contextual factors that shape the process. Using a phenomenological design, a qualitative research method, this study is based on in-depth interviews conducted with 22 participants, including mediators and conciliators affiliated with the Alanya Courthouse. Participants were selected using a snowball sampling method, a purposive sampling method, and the data obtained were analyzed using content analysis. Within the scope of the study, the psychological, social and cultural dimensions that affect the conflict resolution and negotiation process and the basic competencies that third parties should have are discussed in detail. By analyzing dynamics such as social inequality, compromise culture, third-party tradition, and trust issues that influence the conflict resolution and negotiation process in collectivist societies, we contribute to filling a gap in the literature in this area. The findings demonstrate that third parties play roles in facilitating communication, ensuring justice, restoring relationships, and guiding the process, and highlight the factors that influence the process. In addition, the study provides guiding data on emotional management, trust building, persuasion skills, empathic approach, communication, balance of power and cultural sensitivity for individuals in leadership positions in conflict environments.