Yabancı sermaye yatırımlarının finansal gelişmilik ve sermaye piyasaları üzerindeki etkilerinde politik istikrarın rolü
The role of political stability in the effects of foreign capital investments on financial development and capital markets
- Tez No: 965240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT BARAN TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir ülkenin finansal gelişmişliği o ülkeye yapılan yabancı yatırımlarla doğrudan ilişkilidir. Yatırımcılar, yabancı sermaye yatırımlarını yaparak özellikle eksik tasarrufa sahip gelişmekte olan ülkelerin finansman açıklarını giderip büyüme ve gelişmesine katkı sağlamaktadırlar. Yatırımcıları ilgilendiren farklı bir konu da politik istikrardır. Politik istikrar yatırımcıların bir ülkedeki siyasi dalgalanmalarından en az düzeyde etkilenip daha iyi bir ortamda yatırımlarını yapma fırsatını sunar. Bu araştırmanın temel amacı, yabancı sermaye yatırımlarının finansal gelişmişlik ve sermaye piyasaları üzerindeki etkilerinde politik istikrarın rolünü tespit etmektir. Çalışma kapsamında, MSCI gelişmekte olan ülkeler listesinde yer alan ülkelerin 2002-2021 dönem verileri kullanılarak politik istikrarın yabancı sermaye yatırımları, finansal gelişmişlik ve sermaye piyasaları ile olan ilişkisi çeşitli ekonometrik analiz yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Eşbütünleşme analizleri sonucunda DYY ile hem SP hem de FG arasındaki ilişkilerin uzun dönemde eş bütünleşik olduğu ve bu eş bütünleşik ilişkiye POL, JPR, HK ve DK değişkenlerinde dahil olduğu tespit edilmiştir. Eşbütünleşme analizleri sonucunda yabancı yatırımlar, sermaye piyasaları ve finansal gelişmişliğin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Serilerdeki nedensellik ilişkisini ölçmek için Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) nedensellik testleri kullanılmıştır. Bulgular, finansal gelişmişlikten doğrudan yabancı yatırımlara doğru bir nedensellik ilişkisinin olduğunu, doğrudan yabancı yatırımlar ile politik istikrar arasındaki etkileşim, finansal gelişmişlik ile karşılıklı bir nedensellik göstermektedir. Düzenleyici kalite ve doğrudan yabancı yatırım arasındaki etkileşim, finansal gelişmişlik ile de karşılıklı bir nedensellik ilişkisinde bulunmaktadır. Jeopolitik risk faktörü ile doğrudan yabancı yatırım arasındaki etkileşim, finansal gelişmişlik ile de karşılıklı bir nedensellik ilişkisinde bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bu anlamda politika yapıcılar, sadece finansal altyapıyı güçlendirmeye yönelik değil aynı zamanda politik ve düzenleyici istikrarı sağlamaya yönelik adımlar atmalıdır.
Özet (Çeviri)
A country's financial development is directly related to foreign investment in that country. Investors contribute to the growth and development of developing countries, particularly those with insufficient savings, by making foreign capital investments. Political stability is another issue of interest to investors. Political stability offers investors the opportunity to invest in a more favorable environment, minimizing the impact of political fluctuations in a country. The primary objective of this research is to determine the role of political stability in the effects of foreign capital investments on financial development and capital markets. Using data from the 2002-2021 period for countries listed on the MSCI developing countries list, the study attempts to explain the relationship between political stability and foreign capital investments, financial development, and capital markets using various econometric analysis methods. Cointegration analyses reveal that the relationships between FDI and both SP and FG are cointegrated in the long run, and that the POL, JPR, HK, and DK variables are included in this cointegration relationship. Cointegration analyses indicate that foreign investment, capital markets, and financial development should be considered together. Causality tests by Emirmahmutoğlu and Köse (2011) were used to measure the causality relationship in the series. The findings indicate a causal relationship running from financial development to foreign direct investment, and the interaction between foreign direct investment and political stability demonstrates reciprocal causality with financial development. The interaction between regulatory quality and foreign direct investment also demonstrates reciprocal causality with financial development. The interaction between geopolitical risk factors and foreign direct investment also demonstrates reciprocal causality with financial development. Therefore, policymakers should take steps not only to strengthen financial infrastructure but also to ensure political and regulatory stability.