Mahmut Şevket Paşa suikastı (11 Haziran 1913)
The assassination of Mahmoud Schefket Pasha (June 11, 1913)
  1. Tez No: 965248
  2. Yazar: MUHAMMED SEYYİD UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
31 Mart Vakası'nda Mücahid-i Hürriyet olarak tarih sahnesine çıkan Mahmut Şevket Paşa, o tarihten itibaren Hareket Ordusu Kumandanı ve ordu müfettişi olması itibariyle olağanüstü yetkileri şahsında toplamıştır. Sahip olduğu nüfuzu kabine içinde eritmek maksadıyla harbiye nazırı yapılmışsa da bu seferde kabine ve parlamento üzerinde tahakkümü başlamıştır (12 Ocak1910). Harbiye Nezareti haricindeki müesseseleri adeta nezarete bağlı alt birimler haline getirmiştir. Ordunun ihtiyaçlarından taviz vermediği için, kabinede kaldığı süre boyunca Maliye Nazırı Cavit Bey ile sürekli çatışma içinde olmuş ve en nihayetinde de O'nun istifasına yol açmıştır. Trablusgarp Savaşı arifesinde bir Balkan Harbi ihtimali dolayısıyla İstanbul ve çevresini tahkim ettiği için, o dönemde çıkan dahili isyanları birlik kaydırmak suretiyle bastırmaya çalışmıştır. Bu, Trablusgarp'taki savunmanın zayıflamasına yol açtığı için 29 Eylül 1911'de İtalya Devleti, Osmanlı Devleti'ne savaş açmış ve Trablusgarp'ı işgale başlamıştır. 1 yıl sonra orduda anti İttihatçı bir hizbin“Halâskâr Zabitan”adıyla çıkması, baş gösteren dahili isyanlar ve devam eden savaş dolayısıyla İttihatçılar, faturayı Mahmut Şevket Paşa'ya kesmişler ve 9 Temmuz 1912'de istifa ettirilmiştir. 23 Ocak 1913'te gerçekleşen Babıâli Baskını'ndan sonra bir oldubitti karşısında kalan Mahmut Şevket Paşa, sadaret ile harbiye nazırlığını deruhte etmiştir. Babıâli Baskını'ndan sonra hükümet darbesi maksadıyla İstanbul'a gelen Yüzbaşı Çerkes Kâzım, uzun gayretler sonunda bir ihtilal komitesi teşkil etmiştir. Paşa ile yaveri, 11 Haziran 1913'te komitenin hükümet darbesi maksadıyla düzenlediği suikastta ölmüştür. Akabinde İstanbul Muhafızı Cemal Bey'in gösterdiği sert ve ani tepki karşısında firar etmeyi başaramamış olan vakanın failleri birer birer yakalanmıştır. Yargılamanın ardından vakayla ilişkisi sabit 12 kişi idam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mahmoud Schefket Pasha, who came to the stage of history as the Mücahid-i Hürriyet in the March 31 Incident, gathered extraordinary powers in his person as the Commander of the Action Army and the army inspector from that date on. Although he was made the Minister of War in order to melt his influence within the cabinet, he started to dominate the cabinet and the parliament (January 12, 1910). He turned the institutions other than the Ministry of War into sub-units of the ministry. Since he did not compromise on the needs of the army, he was in constant conflict with the Minister of Finance Cavit Bey during his time in the cabinet and eventually led to his resignation. Since he fortified Istanbul and its surroundings due to the possibility of a Balkan War on the eve of the Tripoli War, he tried to suppress the internal rebellions that occurred at that time by transferring troops. This weakened the defense in Tripoli, so on September 29, 1911, the Italian State declared war on the Ottoman State and began occupying Tripoli. One year later, an anti-Unionist faction emerged in the army under the name of“Halâskâr Zabitan”, internal rebellions that broke out, and the ongoing war caused the Unionists to blame Mahmut Şevket Pasha and he was forced to resign on July 9, 1912. After the Babıâli Raid on January 23, 1913, Mahmut Şevket Pasha, who was faced with a fait accompli, assumed the duties of the Grand Vizier and the Ministry of War. After the Babıâli Raid, Captain Çerkes Kâzım, who came to Istanbul with the aim of staging a coup d'état, established a revolutionary committee after long efforts. The Pasha and his aide were killed in an assassination attempt by the committee on June 11, 1913, for the purpose of a coup d'état. Following the harsh and sudden reaction of the Istanbul Guard Cemal Bey, the perpetrators of the incident who had failed to escape were caught one by one. Following the trial, 12 people who were proven to be involved in the incident were executed.