Kapsayıcı eğitimde dil öğreticilerinin mesleki yeterliklerinin belirlenmesi (PİKTES örneği)
Determining the professional competencies of language instructors in inclusive education (The example of PIKTES)
  1. Tez No: 965252
  2. Yazar: AYSUN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Eğitim Sisteminde Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitimin Desteklenmesi Projesi (PİKTES) kapsamında görev yapan öğreticilerin, yabancılara Türkçe öğretimi süreçlerinde sahip olmaları gereken mesleki yeterlikleri belirlemek ve mevcut öğretici eğitimlerinin bu bağlamdaki yeterliliğini değerlendirmektir. Nitel araştırma deseniyle yürütülen bu çalışmada, Ankara ilinde görev yapan 50 PİKTES öğreticisinden yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veri toplanmış; veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğreticilerin görev yaptıkları sınıflarda başarılı olabilmeleri için öncelikle kişisel ve sosyal yeterliklere (sabır, empati, hoşgörü, etkili iletişim, psikolojik sağlamlık) sahip olmaları gerektiği vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra akademik ve pedagojik yeterliklerin (alan bilgisi, CEFR'e uygun öğretim, materyal geliştirme, sınıf yönetimi) önemi de sıklıkla dile getirilmiştir. Katılımcılar, özellikle göçmen öğrencilerle çalışırken kriz yönetimi, kültürlerarası duyarlılık ve öğrenen farkındalığı gibi özel becerilere de ihtiyaç duyulduğunu ifade etmişlerdir. Öğreticilerin statü belirsizliği, iş güvencesi eksikliği ve tükenmişlik gibi sorunlarla karşılaştığı da dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, yabancılara Türkçe öğretiminde görev alan öğreticilerin sadece dil bilgisi ve pedagojik yeterliklerle değil aynı zamanda sosyo-psikolojik destek becerileri ve çok kültürlü sınıflarla başa çıkabilecek donanımlarla güçlendirilmesi gerektiği ön görülmektedir. Bu doğrultuda hizmet içi eğitimlerin içeriğinin genişletilmesi, öğreticilere yönelik destekleyici mekanizmalar oluşturulması ve kapsayıcı eğitim politikaları sürdürülebilir hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the professional competencies required by Turkish language instructors working within the scope of the Project for Supporting Inclusive Education for Children in the Turkish Education System (PIKTES), and to evaluate the adequacy of current instructor training programs in this context. This qualitative research was conducted with 50 instructors in Ankara using a semi-structured interview form developed by the researcher, and the data were analyzed through content analysis. According to the findings, instructors emphasized the importance of personal and social competencies (patience, empathy, tolerance, effective communication, psychological resilience) as essential prerequisites for effective teaching in inclusive classrooms. Academic and pedagogical competencies (subject-matter knowledge, CEFR-based instruction, material development, and classroom management) were also frequently highlighted. In addition, participants expressed the need for crisis management, intercultural sensitivity, and learner awareness—particularly when working with refugee and migrant students. It was also noted that instructors face various challenges such as unclear employment status, job insecurity, and burnout. The study concludes that instructors involved in teaching Turkish as a second language must be supported not only in terms of pedagogical and linguistic competencies but also in socio-psychological and intercultural aspects. Therefore, in-service training programs should be enriched in scope, support systems should be established for instructors, and inclusive education policies must be sustained and improved in practice.