The perceptions of Turkish EFL prep-school teachers on queering their ELT practices: A case study
İngilizce hazırlık programında çalışan öğretmenlerin öğretim uygulamalarını kuirleştirmek hakkında algıları: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 840551
  2. Yazar: GAYE ŞEVVAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHAT YASEMİN TEZGİDEN CAKCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kuir sorunlarını Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi'ne (EFL) dahil etmek uluslararası alanda popülerlik kazanmış olsa da bu konuda Türkiye yüksek öğrenimi bağlamında yapılan araştırmalar son derece sınırlıdır (Güney; 2018, Selvi & Kocaman, 2021). Kritik Pedagoji ve Kuir Pedagojisine dayanarak oluşan Queering ELT uygulamalarının çalışmaları bunun hem kuir hem de kuir olmayan öğrenciler için olumlu ve kapsayıcı olduğunu bulmuştur (Merse, 2015; Güney, 2018; Brochin, 2019). Bu nitel vaka çalışması, Türk üniversite (EFL) hazırlık okulu öğretmenlerinin ELT uygulamalarını kuirleştirme konusundaki bakış açılarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında gerçekleştirilmiştir Katılımcılar farklı kişisel, eğitimsel ve mesleki geçmişlere sahip dört Türk EFL öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcılar hakkında bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler, nitel anketler ve araştırmacı notları sunulmuştur. Veriler, Creswell (2014) ve Braun & Clarke (2013) tematik analiz kılavuzları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların öğretim uygulamalarını kuirleştirme konusunda son derece olumlu olsalar da, aktif olarak bunu yapmadıklarını ortaya koymuştur. Katılımcılar, güvenli ve gelişen bir dil öğrenme ortamı oluşturmak için kuiring ELT uygulamalarını oldukça gerekli bulmuşlardır. Bununla birlikte, sosyal ve siyasi baskılardan, çalıştıkları kurumdan ve öğrencilerinin ebeveynlerinden gelebilecek negatif tepkilerden korktukları anlaşılmıştır. Ayrıca, eğitim eksikliği ve heteronormatif olmayan materyaller ve müfredat eksikliği nedeniyle İngilizce öğretim uygulamalarını kuirleştirmekte tereddüt etmektedirler. Bu nedenlerle, katılımcıların eğitime ihtiyaç duydukları ve kurum yönetiminin kapsayıcı politikalara öncelik vermesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Queering ELT has gained popularity internationally, but research on this topic in the context of Turkey is exceedingly limited (Güney, 2018; Kocaman & Selvi, 2021). Earlier research (Merse, 2015; Güney, 2018; Brochin, 2019) has shown queering ELT practices has been affirming and inclusive for both queer and non-queer students. This qualitative case study sought to investigate the perspectives of four Turkish tertiary EFL preparatory school teachers on queering their ELT practices. The study was conducted in a foundation university's English language preparatory program in Turkey, and the participants were Turkish instructors with diverse personal, educational, and professional backgrounds. Individual semi-structured interviews, qualitative surveys, and researcher notes about the participants served as data collection instruments. The data was analyzed using the Creswell (2014) and Braun & Clarke (2013) thematic analysis guidelines. While the instructors showed a positive interest in queering ELT, the findings revealed that they were not actively queering their practices. The participants found queering ELT practices essential for creating a safe and thriving language learning environment. However, they were also fearful of socio-political pressures, backlash from the institution they work for, and their students' parents. In addition, they were apprehensive due to a lack of training and non-heteronormative materials and curriculum. Thus, it was found that higher education EFL instructors in Turkey require training on queer pedagogy and that the institution's administration should prioritize inclusive policies.