Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ölçme ve değerlendirme kazanımlarının Bloom Taksonomisine göre yeniden uyarlanması (Türk Soylular örneği)
Reconstructing the assessment and evaluation outcomes in teaching Turkish as a foreign language according to Bloom's Taxonomy: The case of Turkic-Origin students
  1. Tez No: 965253
  2. Yazar: KAMOLA NOSIROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yer alan ölçme ve değerlendirme kazanımlarının, Türk soylu öğrencilere yönelik olarak Bloom'un Bilişsel Alan Taksonomisi temelinde sistematik biçimde yeniden yapılandırılmasını amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, mevcut öğretim programlarındaki ölçme-değerlendirme kazanımları bilişsel süreç düzeylerine göre kuramsal olarak analiz edilmiş, bu analiz doğrultusunda, söz konusu kazanımların dil öğrenim sürecinde öğrenme hedeflerinin zihinsel gelişim basamaklarını yansıtacak biçimde yeniden düzenlenmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Nitel araştırma desenine dayalı olarak yürütülen çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler tercih edilmiş ve bu görüşmeler, uygulama deneyimi olan öğretmenlerle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, Türk soylu öğrencilerin dil edinim sürecinde karşılaştıkları bilişsel ihtiyaçlarla, mevcut ölçme-değerlendirme uygulamaları arasındaki uyum öğretmen görüşleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu bağlamda çalışma, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ölçme-değerlendirme kazanımlarının yeniden yapılandırılmasına, pedagojik yaklaşımların zenginleştirilmesine ve öğretim programlarının işlevselliğinin artırılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to systematically restructure the assessment and evaluation objectives in teaching Turkish as a foreign language for Turkic-origin students, based on Bloom's Taxonomy of the Cognitive Domain. Within the scope of the study, the assessment and evaluation outcomes in the current curriculum were theoretically analyzed according to cognitive process levels. Based on this analysis, it was emphasized that these outcomes should be reorganized to reflect the mental development stages of learning goals in the language acquisition process. The study was conducted using a qualitative research design, and semi-structured interviews were chosen as the data collection tool. These interviews were carried out with experienced practitioners in the field. The data were analyzed through content analysis, and the alignment between the cognitive needs of Turkic-origin students and current assessment-evaluation practices was examined through teacher perspectives. In this context, the study aims to contribute to the restructuring of assessment-evaluation objectives in teaching Turkish as a foreign language, enrich pedagogical approaches, and enhance the functionality of instructional programs.