Rekreasyonel tenis oynayan bireylerde egzersiz bağımlığının sağlık çıktıları düzeyine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of exercise dependence on health outcomes in individuals playing recreational tennis
- Tez No: 965262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABIR BOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, rekreasyonel tenis etkinliklerine katılan bireylerde egzersiz bağımlılığı düzeylerinin, algılanan sağlık çıktıları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kesitsel tarama modeli benimsenmiş ve çalışma, Konya ile Ankara illerinde düzenli olarak tenis oynayan 300 gönüllü birey ile yürütülmüştür. Veriler, demografik bilgi formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği kullanılarak çevrim içi ortamda toplanmış, analizler SPSS 26.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Betimsel istatistiklerin yanı sıra, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA, Tukey HSD ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, boy, kilo ve tenis tecrübesi değişkenlerine bağlı olarak bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Özellikle 27 yaş ve üzeri bireyler ile 10 yıl ve üzeri tenis tecrübesine sahip katılımcıların, sağlık çıktıları ve egzersiz bağımlılığı düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık ile çevresel bilinç arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bulgular, rekreasyonel spor etkinliklerinin bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlık algıları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of exercise addiction levels on perceived health outcomes among individuals participating in recreational tennis activities. A cross-sectional survey model was adopted in the study, which was carried out with 300 volunteer individuals who regularly play tennis in the provinces of Konya and Ankara. The data were collected online using a demographic information form, the Exercise Addiction Scale, and the Perceived Health Outcomes in Recreation Scale, and were analyzed using SPSS 26.0 software. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Tukey HSD, and Pearson correlation analyses were performed. According to the results, significant differences were found in certain sub-dimensions depending on variables such as gender, age, height, weight, and tennis experience. It was determined that participants aged 27 and over, as well as those with over 10 years of tennis experience, had higher levels of exercise addiction and perceived health outcomes. Furthermore, a positive and significant relationship was identified between psychological resilience and environmental awareness. The findings indicate that recreational sports activities have a positive impact on individuals' physical and psychological health perceptions.