Afet bilinci kazandırmada coğrafya dersinin etkisinin öğretmen görüşleri ile belirlenmesi
Determination of the effect of geography course on gaining disaster awareness by teachers' opinions
  1. Tez No: 965263
  2. Yazar: ŞAZİYE PENBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada coğrafya dersinin afet bilinci kazandırmadaki etkisinin öğretmen görüşleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. 2024-2025 eğitim öğretim yılında Konya il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ortaöğretim okullarında görev yapmakta olan 25 coğrafya öğretmeni ile afet bilinci kazandırmada coğrafya dersinin etkisi hakkında görüşme yapılmıştır. Görüşme yapılmadan önce T.C. Millî Eğitim Müdürlüğü'nden araştırma uygulama izin belgesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alınmıştır. 6 adet açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı çalışma sonucunda elde edilen görüşme formu verileri betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada toplanan veriler kategorilere ayrılarak sınıflandırılmış, frekansları belirlenmiş, doğrudan alıntılarla açıklanmış, düzenlenmiş ve anlamlandırılmıştır. Çalışmada öğretmen görüşlerine dayanılarak coğrafya dersinin afet bilinci kazandırmada etkili olduğu; toplumda afet bilincinin gelişmesi ve yerleşmesinde önemli bir rolü olduğu; afetlere karşı alınacak tedbir ve çalışmalarda coğrafya dersinin katkısının olduğu; 2024 Ortaöğretim Coğrafya Dersi Öğretim Programı'nda yer alan afet bilinci kazandırmaya yönelik öğrenme çıktılarının (eski programa göre kazanımların) yeterli olduğu ancak ders saatlerinin yetersizliği gibi sorunlardan ötürü öğrenme çıktılarının uygulamaya dönüştürülmesinde sorun yaşandığı; coğrafya ders saatlerinin az olması ve konuların yoğun olması, öğretilen konuların teoride kalması ve uygulamaya dökülmemesi gibi nedenlerden dolayı coğrafya dersinin öğrencileri yaşadıkları ortamda meydana gelebilecek afetlere karşı hazırlıklı hâle getiremediği sonucuna ulaşılmıştır. Coğrafya dersinin afet bilincine sahip bireyler yetiştirmesinde ve bireylere mekânsal farkındalık kazandırmasında oynadığı rol göz önünde bulundurularak; bu dersin eğitim sistemindeki yeri ve öneminin güçlendirilmesi, haftalık ders saatlerinin artırılması, liselerde tüm sınıf seviyelerinde zorunlu ders olması, arazi çalışmaları ve tatbikatlar artırılarak öğrencilerin kalıcı öğrenmeleri sağlanması, uygulamalı etkinlikler ve tatbikatlarda sivil toplum kuruluşları ve ailelerle iş birliği yapılması, afet bilinci özelinde“Afetler Coğrafyası”başlığı altında ayrı bir dersin lise müfredatına eklenmesi ve bu dersin hem teorik hem de uygulamalı yanları oluşturularak öğrencilerin afet anında doğru davranış biçimlerini öğrenmeleri sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of geography course in gaining disaster awareness in line with the opinions of teachers. The study employed a phenomenological design, a qualitative research method. Twenty-five geography teachers working in public and private secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Konya city center were interviewed during the 2024-2025 academic year about the effectiveness of geography lessons in raising disaster awareness. Before the interviews, a research implementation permit was obtained from the Republic of Turkey Directorate of National Education and approval was obtained from the Necmettin Erbakan University Social Sciences and Humanities Scientific Research Ethics Committee. A semi-structured interview form consisting of six open-ended questions was used in the study. The interview data obtained from the form were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. The data collected in the study were categorized and classified, frequencies were determined, and direct quotations were explained, organized, and interpreted. In the study, based on teachers' opinions, it was concluded that the geography course is effective in gaining disaster awareness; that it has an important role in the development and establishment of disaster awareness in society; that the geography course contributes to the precautions and studies to be taken against disasters; that the learning outcomes (outcomes according to the old program) for gaining disaster awareness in the 2024 Secondary Education Geography Course Curriculum are sufficient, but there are problems in putting the learning outcomes into practice due to problems such as insufficient lesson hours; that the geography course cannot prepare the students for disasters that may occur in the environment they live in due to reasons such as the lack of geography lesson hours and the intensity of the topics, the subjects taught remaining theoretical and not being put into practice. Considering the role that geography plays in raising individuals with disaster awareness and instilling spatial awareness in individuals, it has been suggested that the place and importance of this course in the education system be strengthened, that weekly course hours be increased, that it be made a compulsory course at all grade levels in high schools, that field studies and drills be increased to ensure permanent learning for students, that practical activities and drills be collaborated with non-governmental organizations and families, that a separate course specifically for disaster awareness under the title of“Geography of Disasters”be added to the high school curriculum, and that this course be developed with both theoretical and practical aspects to ensure that students learn appropriate behavior during disasters.